• 17 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ד''ש מרגש ממרוקו: השומר של קבר רבי עמרם בן דיוואן שר בהילולא

אחווה, אהבה, שמחה וכבוד: על קברו של הצדיק רבי עמרם בן דיוואן במרוקו שומר פקיד מוסלמי, שהצטרף לשירתם של באי ההילולא. צפו בסרטון

השומר המוסלמי, ששר יחד עם באי ההילולא (צילום: שמעון סקירה)

''הוא עובד שם שנים רבות, השומר המוסלמי של חלקת קברו של הצדיק ר' עמרם בן דיוואן. תמיד הוא שם כשאנחנו מבקרים'', אומר לנו שמעון סקירה, איש באר שבע המתגורר בצרפת ועושה רבות להידוק יחסי הידידות עם מרוקו. 

לאחרונה הוא ביקר בהילולת הצדיק רבי עמרם בן דיוואן, שנערכת בעיר אסז'ן. מדי שנה פוקדים את קברו יהודים רבים, המתקבלים באהבה על ידי תושבי האיזור. ''זאת העבודה של האיש הזה, לשמור על חלקת הקבר ולארגן את ההילולא. כולם מכירים אותו והוא אוהב אותנו מאוד. בביקור הזה, כמו תמיד, הוא הצטרף לשירה ולשמחה שלנו", מספר שמעון סקירה.  השומר שר שיר שמילותיו מדברות על כך שיהודים וערבים יחיו בשלום.

שמעון סקירה בעת הביקור בחלקת הקבר בעיר אוסז'ן (צילום עצמי)​​​​​​​
סקירה מתגורר בצרפת, פעיל מאוד בקהילה היהודית שם, אך שומר פינה חמה לבאר שבע, בה הוא מרבה לבקר. "הייתי שם לא מזמן ואני הולך לבקר בקרוב". "שמעתי שחם אצלכם אש... גם אצלנו בפריז מאוד חם: 24 מעלות! ממש קיץ".

השומר של חלקת הקבר, בשירה עם באי ההילולא (צילום: שמעון סקירה)


אודות רבי עמרם בן דיוואן

רבי עמרם בן דיוואן הוא אחד מקדושי יהדות מרוקו. הוא נולד בשנת ה'ת"ק בירושלים לר' אפרים כנצר למשפחת רבנים ידועה בירושלים. למד בישיבת "נוה שלום" של דודו, רבי יהודה בר עמרם דיוואן, בה רכש את השכלתו התורנית והתלמודית, הגה בתורת הנגלה והנסתר, ונמנה עם תלמידי ישיבת המקובלים. לאחר מכן התיישב בחברון ובשנת ה'תקכ"ג (1763) נשלח על ידי קהילת חברון כשד"ר למרוקו. בכתב המינוי שלו, עליו חתם ר' יצחק זאבי, הכתירוהו נכבדי חברון בתארים: "החכם השלם, סיני ועוקר הרים". ר' עמרם דיוואן התיישב באסז'ן מיד עם הגיעו למערב הפנימי ופתח בה ישיבה. לאחר שסבב בקהילות ישראל ברחבי מרוקו ואסף את התרומות למען כוללות חברון, שב ר' עמרם דיוואן לארץ ישראל.

חלקת הקבר של הצדיק רבי עמרם בן דיוואן (צילום: XX-59-40 / נחלת הכלל)

לאחר שהות קצרה בארץ ישראל יצא ר' עמרם למרוקו בשליחות שנייה מטעם כוללי חברון בשנת ה'תקל"ד (1774). בשליחות זו שהה למעלה משמונה שנים, רובן במקנס (מאדר ה'תקל"ה ועד א' בכסלו ה'תקמ"א), בביתו של ר' זכרי משאש[1]. סיבת השתהותו במרוקו נבעה ממלחמות השבטים שהתנהלו סביב מקנס, ואולם ייתכן גם שמצבו הבריאותי מנע ממנו את המשך הדרך בגלל הסיגופים החמורים שנטל על עצמו.

קברו של רבי עמרם בן דיוואן באוסז'ן, מרוקו (צילום: XX-59-40 / נחלת הכלל)
בד' בתמוז ה'תקמ"ב יצא עם בנו מפאס לעבר נמל טנג'יר, אולם נפטר בדרכו חזרה לארץ ישראל בערב שבת ט"ו באב ה'תקמ"ב ונקבר בבית העלמין של הכפר אסז'ן הסמוך לוזאן. ברבות הימים, קברו הפך אתר עלייה לרגל לעשרות אלפי חסידים ומעריצים מדי שנה ובמקום אף מתקיימת הילולה שנתית.

הפייטן ר' דוד חסין שהכירו אישית הכרות רבת שנים, חיבר לכבודו פיוט וקינה בשם "ההר הטוב" סמוך מאוד למועד פטירתו עת ביקר בקברו.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load