• 17 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

החיים כבר לא תותים? עליה חדה במכירת דירות משקיעים בב''ש

דוח הכלכלן הראשי במשרד האוצר מגלה כי באר שבע כבר לא אטרקטיבית למשקיעי הנדל''ן בגלל ההכבדה בנטל המס, לצד הירידה בתשואה. גם המחיר למשתכן עושה את שלו

כבר לא גן עדן למשקיעים? דירות בשכונה ד' (צילום ארכיון: דני בלר)

המשקיעים מתחילים לצאת מבאר שבע: עליה חדה של 14 אחוזים במכירות המשקיעים בעיר במהלך אפריל - כך עולה מהסקירה השבועית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

על פי הסקירה, חלה ירידה חדה של 38 אחוזים בביצוע עסקאות, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. ירידה זו מוצאת ביטוי ברמת שפל בתזרים המזומנים ממכירת דירות של הקבלנים.

הכבדת נטל המס על משקיעים, הירידה בתשואה מנדל''ן מניב בבאר שבע והגדלת היצע הדירות במסגרת תוכנית למשתכן, הופכים את באר שבע לפחות אטרקטיבית עבור משקיעים. עם זאת, עבור זוגות צעירים מבאר שבע, העובדים ומשתכרים את השכר הנהוג בעיר, בה כמעט 40 אחוזים מהעובדים אינם מגיעים לשכר מינימום, עדיין מאוד קשה לעמוד בתשלומי המשכנתא הגבוהים.

המיקוד השבועי של סקירת הכלכלן, סוקר את ענף הנדל"ן בחודשים אפריל-מאי 2017. בחודשים אלו העמיק הקיפאון בשוק הנדל"ן. ממוצע העסקאות בחודשיים אלו היה נמוך ב-17 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מכירת דירות חדשות, בניכוי מכירות "מחיר למשתכן", הגיעה בחודשים אפריל-מאי לרמה ממוצעת של 1.5 אלף דירות בממוצע לחודש. משקל המשקיעים בסך הרכישות בחודשים אפריל-מאי התייצב על רמה נמוכה של 16 אחוזים. "מלאי" הדירות המוחזק בידי משקיעים הוסיף לרדת. גידול חד במכירות המשקיעים באזור חיפה והצפון, בפרט של "מרובי נכסים".

מכירות המשקיעים בחודש אפריל הסתכמו ב-1.5 אלף דירות, ירידה של 18 אחוזים בהשוואה לאפריל אשתקד. עם זאת, בחודש מאי נרשם גידול של 2 אחוזים בהשוואה למאי אשתקד, כאשר גידול זה בולט בעיקר באזור חיפה והצפון. באזורים אלו גדלו מכירות המשקיעים בחודש מאי בשיעורים שמעל 20 אחוזים. גידול משמעותי, של 14 אחוזים, נרשם גם באזור ב"ש. מנגד, ירידה חדה של 20 אחוזים במכירות המשקיעים באזור ת"א, מיתנה את הגידול במכירות המשקיעים ברמה הארצית.

יתכן ופערים אלו במכירות המשקיעים, בין ת"א לבין הפריפריה, מבטאים פערים בציפיות המשקיעים ביחס להתפתחות המחירים באזורים אלו.

ירידה במכירת דירות חדשות

מכירת דירות חדשות, בניכוי מכירות "מחיר למשתכן", הגיעה בחודשים אפריל-מאי לשפל של 1.5 אלף דירות בממוצע לחודש, ירידה חדה של 38 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, והרמה הנמוכה ביותר מאז מאי 2014. יש לציין כי גם בהכללת המכירות במסגרת "מחיר למשתכן" עומד סך העסקאות בדירות חדשות בחודשים אפריל-מאי על רמה נמוכה, של פחות מאלפיים דירות לחודש בממוצע.

בולטת העובדה כי היקף המכירות של הקבלנים בשלושת החודשים האחרונים הגיע לרמתו הנמוכה ביותר בשנתיים וחצי האחרונות, כ-3.5 מיליארד ₪ בלבד. לשם השוואה, במאי אשתקד עמד סכום זה על 5.3 מיליארד ₪. מהתרשים גם בולטת השפעתם של המשקיעים, הן על היקף המכירות של הקבלנים, והן על המחיר הממוצע )נטייתם לרכוש דירות יקרות יותר, בפלח השוק של הדירות החדשות(. כך, במאי-יוני 2015, טרם הכבדת המיסוי על המשקיעים, נרשם הן הערך הגבוה ביותר של דירה חדשה שנמכרה, והן רמת שיא, של 6.5 מיליארד ₪, במכירות הקבלנים. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load