• 17 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חולדות, מבנים נטושים וריחות רעים: על מה התלוננתם הכי הרבה?

עליה בתלונות שכונה שמחכה 30 שנה למדרכה, מכת חולדות בשכונה ג', ריחות רעים בנחל בקע וסוף עצוב לקולנוע מרכז המיתולוגי, שייהרס - דוח הממונה על התלונות בעיריה מגלה על מה התלוננתם ואיך זה טופל

סוף עצוב: מבנה קולנוע מרכז מיתולוגי ייהרס (צילום: גוגל)

עליה במספר התלונות המוצדקות נגד עיריית באר שבע – כך עולה מדוח הממונה על תלונות הציבור בעיריית באר שבע, שפורסם השבוע, לעיון הקהל הרחב. התלונות בעניינם של 22  מקרים מתוך 40 (55%), שהתקבלה בעניינם הכרעה לגופו של עניין, נמצאו מוצדקות.

הכי הרבה תלונות מתקבלות בנושאי איכות סביבה, פיקוח וגביה.ב-2015 נתקבלו 87 תלונות בלבד. ב-2106 (השנה אותה מסכם הדוח) המספר עלה בצורה תלולה ל-116. רוב רובן של התלונות הועבר באמצעות הדואר האקטרוני.

המדרכה שבורה? אין תוכניות לתקן אותה בשנים הקרובות

חלק מהתלונות שטופלו מקוממות ביותר: משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור העביר ביום 20 בינואר 2016 את התלונה של התושב המתגורר ברחוב סמילנסקי לטיפול מבקר העירייה וממונה על תלונות
הציבור. התושב ביקש במכתבו מיום 22 לדצמבר 2015 למשרד מבקר המדינה ונציבות תלונות הציבור, כי העירייה תתקן מהמורה בכביש אשר בסמוך לביתו. לטענתו הוא נפל ונפגע מהמהמורה הנ"ל. כן ציין המתלונן במכתבו הנ"ל, כי אין במקום המדובר מדרכה ואף הכביש משובש.
סגן מהנדס העירייה השיב מכתב מ- 1 בנובמבר 2015, כי "פיתוח העיר העתיקה באחריות החברה הכלכלית ואין באגף ההנדסה תכנית לפיתוח האיזור".אולם בקטע ברחוב סמילנסקי שעליו נסבה התלונה, לא מתוכננת עבודה של החברה הכלכלית בשנים הקרובות.
בירור הממונה העלה, כי התלונה מוצדקת. סגן מהנדס העירייה מסר, כי לאגף ההנדסה אין תכניות לפיתוח האזור. מנכ"ל החברה הכלכלית העוסקת בפיתוח רחובות בעיר העתיקה מסר, כי בקטע המדובר לא מתוכננת עבודה של החברה הכלכלית בשנים הקרובות. הממונה מוצא, כי על מהנדס העירייה לבדוק את הנושא ולהודיע מה ניתן לעשות כדי שהתושב המתלונן יזכה לתשתית ראויה סמוך לביתו. 

בשדרות טוביהו ממתינים למדרכה 30 שנה

משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור העביר ב - 1 בנובמבר 2016 את תלונתו של תושב העיר לטיפול מבקר העירייה וממונה על תלונות הציבור. במכתב תלונתו מלין המתלונן על היעדר מדרכה בשדרות טוביהו בין תחנת המשטרה לגראנד קניון.
עוד הוסיף, כי למעלה מ - 30 שנה אין מדרכה במקום מרכזי בעיר.  יצויין, כי קטע המדרכה הנ"ל אמור להיסלל לאורך כביש ראשי המהווה את הכניסה המערבית לעיר ומוביל תנועה אל העיר וממנה, משמש נסיעה לשכונות המערביות בעיר ותנועת כלי הרכב בו סואנת.
אחרי שלושה עשורים, בא לציון גואל: העירייה הכירה בצורך לסלול את המדרכה בקטע המדובר בשדרות טוביהו ואיתרה מקור תקציבי במסגרת הסכמי הגג וזאת לאחר שנים רבות! ראש מינהלת הסכמי-הגג בחברה הכלכלית מסר, כי עבודות הפיתוח של המדרכה הנ"ל מתוכננות להתבצע בחודש אוגוסט 2017 . הממונה מוצא, כי על אגף ההנדסה והחברה הכלכלית לדאוג, כי עבודות הפיתוח המדוברות יצאו לפועל במועד הנ"ל.
שדרות טוביהו. בשכונה שלנו אין מדרכה ואין כביש כבר 30 שנה (צילום: גוגל)​​​​​​​

קולנוע מרכז הנטוש: ייהרס מתישהו

מתלוננת פנתה במכתב ב- 28 בספטמבר 2016 למבקר העירייה וממונה על תלונות הציבור. בנוסף לכך פנתה המתלוננת לראש העירייה ולגורמים נוספים בעירייה. המבנה  בו פעל בעבר קולנוע "מרכז" ולו שלוש קומות של מגורים וחנויות סובל מהזנחה קשה ומטרדים רבים:
מרתף הבניין שהיה אמור לשמש כמקלט לדיירי הבניין בעת חירום מוצף בביוב ושורצים בו חולדות ועכברים. אחת החנויות במבנה משמשת כמועדון לשוהים בלתי חוקיים אשר לטענת המתלוננת נוהגים לשתות ולהרעיש עד לשעות המאוחרות.
בקומת הקרקע של המבנה מתנהל מפעל למזרונים ורהיטים ללא רישיון עסק. המתלוננת מציינת, כי ניהול העסק במקום מהווה סכנה מוחשית ומידית לדיירים הרבים בבניין (חומרים דליקים, בלוני גז וכו'). במקרה של פיצוץ או דליקה, יתקשו מאוד, לדעתה, להיכנס לבניין. 

מנהלת היחידה לאיכות הסביבה מסרה בתגובתה מ- 2 בנובמבר 2016 , כי רכז היחידה הסביבתית ביקר במבנה ושוחח עם המתלוננת ובדק את מצב גג האסבסט. עוד מסרה בתגובתה, כי מאחר ומדובר במקום פרטי אין ליחידה לאיכות הסביבה האפשרות לטפל בבנייה וכי היחידה הנ"ל ממליצה לדיירים במבנה להחליף את גג האסבסט בעזרת קבלן אסבסט מקצועי. בירור הממונה העלה, כי התלונה מוצדקת בחלקה. הגורמים הרלוונטיים בעירייה נקטו בהליכים הנוגעים למבנה המדובר הוצאו צווי סגירה והריסה שיפוטיים אולם בעל העסק לא כיבד את הצווים. בעקבות פניית הממונה חודשו ההליכים לביצוע צו הריסה והודעה על כך הודבקה על קירות המבנה שבו מתנהל העסק.

נדל''ן נטוש בבאר שבע. מטרד של ממש (צילום: דני בלר)​​​​​​​
מטרדי הריח בשכונת נחל בקע: שהמשרד לאיכות הסביבה ייטפל

משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור העביר ב- 27 ביולי 2016 את תלונתה של תושבת שכונת נחל בקע, לטיפול מבקר העירייה וממונה על תלונות הציבור. בתלונתה ציינה המתלוננת, כי פנתה מספר פעמים למוקד העירוני בתלונות על ריחות כימיים חזקים באוויר באזור מגוריה. לדבריה, בתגובה נמסר לה, כי מאחר והיא היחידה שפונה בנושא, העירייה אינה מתייחסת.
בדיקת הממונה מול הגורמים המקצועיים בעירייה העלתה, כי מקור הריח החריף המורגש בשכונות נווה נוי ונחל בקע בעיר מקורו, ככל הנראה, מפעילות המפעלים במועצת נאות חובב. עוד נמצא, כי כל פניותיה של המתלוננת למוקד העירוני זכו להתייחסות הולמת והועברו להמשך טיפול הגורמים האמונים על כך.
בנוסף, מנהלת היחידה לאיכות הסביבה, מסרה ב- 1 באוגוסט 2016 כי הטיפול בריחות שמקורם מחוץ לבאר שבע, נתון לאחריותו של המשרד להגנת הסביבה.  מבדיקת הממונה עולה, כי בחודש יולי 2016 , כונן היחידה הוקפץ פעמיים לשכונת נווה נוי, בשעות הלילה המאוחרות, בשל תלונות על ריחות כימיים חזקים שמקורם משטח המועצה נאות חובב. הוא מצא, כי התלונות מוצדקות ויצר קשר מיידי עם
מוקד המועצה. 
מהמועצה נמסר , כי הנושא מטופל ודוגם אוויר יישלח לשטח. אולם, תוצאות הדגימה הצביעו, כי אין זיהום אוויר. לדעת היחידה, הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהדגימות לא נלקחו בזמן המתאים, אלא לאחר שגל הריח חלף. עוד נמסר, כי במידה ותגענה תלונות נוספות בנושא, נציג היחידה ייצא למקום המפגע, יבחן את כיוון הרוח ויצור קשר בזמן אמת עם מוקד המועצה נאות חובב וכן, עם מוקד הסביבה
של המשרד.
המלצת היחידה היא, כאשר מורגש ריח חריג, יש לדווח בזמן אמת למוקד העירוני או למוקד הסביבה של המשרד להגנת הסביבה.
בירור הממונה העלה כי התלונה אינה מוצדקת. כאמור, כל פניותיה של המתלוננת למוקד העירוני זכו להמשך טיפול הולם. בנוסף, הטיפול במטרדי ריח שמקורו מחוץ לבאר שבע נתון לאחריותו של המשרד להגנת הסביבה. יחד עם זאת, היחידה לאיכות
הסביבה עוקבת אחר הטיפול בנושא ולרשותה עומד כונן זמין כל ימות החודש עד השעה 24:00 , אשר יוצא לשטח בזמן אמת ומעביר דיווח למשרד להגנת הסביבה ולמוקד המועצה הרלוונטית.
כפי שצויין, כאשר מורגש ריח חריג, חשוב לדווח על כך בזמן אמת למוקד העירוני או למוקד הסביבתי במשרד להגנת הסביבה על מנת שניתן יהיה לטפל במפגע כנדרש.

חולדות בשכונה ג': זה לא אנחנו, זה תאגיד המים

משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור העביר ב- 13 בספטמבר 2016 את תלונתה של תושבת שכונה ג', להמשך טיפול מבקר העירייה וממונה על תלונות הציבור. בתלונתה ציינה המתלוננת, כי שכונת מגוריה סובלת ממכת חולדות ועכברושים שהתרבו לאחרונה. לדבריה, המכרסמים משוטטים ברחובות באור יום ומסכנים את התושבים. המתלוננת ציינה, כי פנתה פעמים רבות למוקד העירוני אך לא נעשה דבר לתיקון המצב. 
בדיקת הממונה העלתה כי המשך הטיפול בהדברה בשוחות הביוב הועבר לתאגיד המים "מי שבע" ומאחר ודובר בשטח פרטי, לא בוצעה הדברה ע"י העירייה. בירור הממונה העלה כי התלונה אינה מוצדקת. הממונה מוצא, כי כל פניותיה של המתלוננת למוקד העירוני זכו להתייחסות הולמת. כאמור, בשטחים ציבוריים בוצעה הדברה נגד המכרסמים וכאשר דובר על הימצאות של מכרסמים בשוחות ביוב, המשך הטיפול הועבר לתאגיד המים "מי שבע", כמתבקש.
לעמדת הממונה, כאשר מדובר בהימצאות מכרסמים בשטח פרטי, על התושבים חלה האחריות לבצע הדברה ולא להניח את הטיפול במפגע לפתחה של העירייה.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load