• 23 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הסכם קיבוצי נחתם בדן ב''ש, הצרכנים מצפים לשיפור השירות

הערב נחתם, ללא הודעה מוקדמת, בתל אביב, ההסכם הקיבוצי בין ההסתדרות לדן ב''ש, החברה שעמדה לאחרונה תחת ביקורת קשה של ציבור הנוסעים בעיר. הנהגים יזכו בשורת הטבות, שאולי יתבטאו בשירות טוב יותר לתושבי העיר

הצצדים הוזמנו בחופזה לחתום על ההסכם. אוטובוס של דן ב''ש (צילום: דני בלר)

היום, רביעי, חתם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מנכ"ל דן באר שבע יורי בורנשטיין, יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב מאיר בביוף ויו"ר ועד עובדי דן באר שבע עמרם אביסדריס על הסכם קיבוצי ראשון המסדיר את תנאי העסקתם של כ-300 עובדי דן באר שבע, זכיינית התחבורה הציבורית הזוכה לביקורת קשה מצד ציבור הנוסעים בבאר שבע.

מעמד החתימה היה אמור להיערך בחמישי. מסיבה לא ברורה, הקשורה אולי לפריימריז במחנה הציוני, הוזמנו הצדדים בחופזה לתל אביב לחתום על הניירת ברביעי בערב.

במעמד החתימה על ההסכם השתתף גם מזכיר האיגוד המקצועי במרחב הנגב עוזי שדה אשר ליווה את ועד העובדים מהקמתו ומילא תפקיד מוביל בגיבוש ההסכם, וכן ממונה חטיבה ארצית באיגוד עובדי התחבורה דורון עזרא.
 
בנוסף לכך במעמד החתימה לקחו חלק גם יו"ר דירקטוריון דן שמואל רפאלי, מנכ"ל דן עופר זילביגר, סמנכ"ל משאבי אנוש בדן יענקלה פרידמן, מנהל תחום משאבי אנוש אלי חזקיהו ומנהלת משאבי אנוש בדן באר שבע עדי עסיס. כמו כן נכחו חברי הוועד בחברה יונס אבו ג'אמע, עזאת פריג'ת וציון בן שיטרית.
 
דן באר שבע הינה חברה בת של קבוצת דן, המפעילה החל משנה שעברה בזיכיון משרד התחבורה את קווי האוטובוס בבאר שבע וסביבתה. תוקפו של ההסכם החדש שיחול על עובדיה החברה הוא למשך ארבע שנים, והוא מעניק לעובדים ביטחון תעסוקתי ומסדיר קבלת מעמד של קביעות בתום שבעה חודשי העסקה. בנוסף, הוסכם כי בעת איוש של משרות פנויות או חדשות בחברה, תיתן ההנהלה עדיפות לעובדים קיימים.

כזכור, חברת דן ב''ש החליפה את חברת מטרודן, אף היא קשורה בחברת דן, בנובמבר השנה. חברת מטרודן פתחה בשנת 2004 בשביתה, שנשמכה חצי שנה, על רקע סירוב ההנהלה אז, לאפשר לנהגים להתאגד. גם הזכיינית החדשה העניינים לא זמרו חלק: ארבע פעמים עמדה החברה בפני השבתה, שנמנעה בסופו של דבר בהתערבות ההסתדרות. לאחרונה משרד התחבורה הכניס שינויים רבים במסלולי הקווים  ששרתו את תשובי באר שבע שנים רבות. נהגים לא תמיד הכירו את המסלול ולאחרונה, בשל חג הרמאדן, צומצמה תדירות הקווים. הרשתות החברתיות עמוסות בתלונות נגד החברה. 
 
אולי ההטבות בהן זכו הנהגים, יגרמו להם ולחברה לשפר את השירות לתושבי העיר:  נקבע בהסכם כי השכר השעתי לנהגים יעמוד על 39 שקל לשעה, וזאת בהתאם לשכר שנקבע בחברות תחבורה אחרות בהן נחתמו הסכמים קיבוציים מול ההסתדרות, כדוגמת דן, דן בצפון, אגד, אגד היסעים, תחבורה ברמה ומטרודן. בנוסף לכך, כל נהג יקבל מעתה הוצאות אש"ל בסך 15 שקל ליום, והשתתפות בהוצאות טלפון נייד בגובה דומה.
 
כחלק מההסכם יהיו זכאים העובדים להשלמת שכר במקרים בהם לא שובצו לעבודה בהיקף של משרה מלאה, ונהגים ששובצו למשמרות מפוצלות יקבלו תוספת שכר מיוחדת שתגיע עד ל-65 שקל לכל משמרת. ההסכם מסדיר תשלומים מוגדלים לנהגים על עבודה בימי שישי, מוצ"ש וערבי חג, וכן בונוסים מיוחדים בחודשים בהם הנהגים לא נעדרו מעבודתם ועמדו בכל דרישות הבטיחות. בתוך כלל נכללת גם פרמיית עידוד בסך 400 שקל, שיקבלו נהגים אשר יעבדו בחודש מסוים מעל למכסת שעות שהוגדרה מראש. מדי שנה תחלק ההנהלה לעובדיה אשר השלימו שנת עבודה מלאה שובר לסוף שבוע זוגי בן שני לילות במבחר מלונות ברחבי הארץ.
 
בשורה נוספת בהסכם היא שלעובד אשר השלים שנת עבודה תיפתח קרן השתלמות, שההפרשות אליה יעמדו על 2.5% ע"ח העובד ו-2.5% ע"ח המעסיק. לאחר שנתיים יוגדלו הפרשות המעסיק ל-5%. בנוסף לכך, הוסכם כי ההפרשות לקרן הפנסיה של העובדים יעמדו על 2.5% ע"ח העובד ו-2.5% ע"ח המעסיק, ולאחר ארבע שנים יוגדלו הפרשות המעסיק לכדי 5%. ההסכם כולל מנגנון פיטורים הוגן ושקוף, אשר מעניק להסתדרות ולוועד העובדים משקל בכל הנוגע להחלטות על סיום העסקתם של עובדים בחברה.

מנכ"ל דן באר שבע, יורי בורנשטיין, ציין: "פרק חשוב בתולדות דן באר שבע נכתב היום עם חתימת ההסכם הקיבוצי הראשון בחברה. בתום מו"מ קצר אך מורכב, שהתנהל עם אפס פגיעה בפעילות התח"צ בבירת הנגב, אני גאה לחתום על הסכם בר קיימא, ששומר על איתנות ורווחיות החברה מחד, ומבטיח לעובדינו תנאי העסקה טובים מאוד ובטחון תעסוקתי מנגד, ושולח את ברכתי לעובדינו, לנציגי הוועד ולהסתדרות. על כל אלו הערכתי ותודתי ליו"ר דירקטוריון דן שמואל רפאלי, ולמנכ"ל עופר זילביגר".

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף: "לאחר חצי שנה של מו"מ מורכב הצלחנו להגיע להסכם מצוין בזכות העבודה המסורה של צוות הדיונים. אנו שמחים לפתוח דף חדש מול ההנהלה, ויחד עם העובדים מסתכלים קדימה באופטימיות".

יו"ר ועד עובדי דן באר שבע, עמרם אביסדריס: "עובדי דן באר שבע מברכים על ההסכם ומקווים להמשך שיתוף פעולה פורה עם ההנהלה. אני מבקש להודות לאנשי ההסתדרות על הסיוע והליווי ובפרט מזכירי האיגוד המקצועי עוזי שדה ודורון עזרא ועו"ד אהוד שילוני".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load