• 17 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מצאתם נחש בבית? זה עלול לעלות לכם מאוד יקר

בעקבות מכת הנחשים בנחל עשן: יצאנו לבדוק מה עושים, מי אחראי. דבר אחד ברור: הרגתם נחש - הסתבכתם עם החוק. כל השאר, פרוץ: אין מחירון מוסדר ללכידת נחשים

צפע ארץ ישראלי (צילום: אדם מתן / CC BY SA 3.0)

לאחרונה התרבו המקרים של נחשים ועקרבים, הבוחרים בעיקר את שכונת נחל עשן. השכונה, שנבנתה על שטח מדברי שהיה בית גידול למיני בר, עדיין מושכת אותם. הנחשים הם מין מוגן בישראל. פגיעה או הריגה של מין מוגן מהווים עבירה על החוק, שעלולה להסתיים בקנס כבד. הבעיה היא שאף אחד לא לוקח ממש אחריות על הנושא: הרשות המקומית לא תטפל בנחש שנכנס לתחומי הבית. הדייר הוא זה שיצטרך להזמין לוכד נחשים. אין מחירון מסודר ללכידת נחש. כל לוכד יגבה לפי ראות עיניו. "יש לוכדים שיגבו מחיר גבוה, של מאות רבות של שקלים, על לכידה פשוטה", אומר לנו לוכד שעוסק בתחום ונושא תעודה רשמית. "המחיר משתנה לפי המצב. תלוי אם הלוכד היה צריך לנסוע נסיעה ארוכה או לא, אם נחש במקום גלוי או שצריך לפרק ריהוט על מנת ללכוד אותו. אם הנחש נמצא במקום גלוי והלוכד גר באותה עיר, לדעתי, סכום של כ-250 שקלים הוא סביר. אבל לא כולם נוהגים כך. זה לא עניין מוסדר".

לפני למעלה משלושים וחמש שנה, השטח עליו שוכנת כיום שכונת נחל עשן היה ברובו מדבר. סמוך לשנות השמונים, קמו בה "הוילות האמריקאיות", מבנים שהיו אמורים להיות ארעיים, אך בחלקם, קיימים עד היום, בהם התגוררו עובדים מארצות הברית שבאו להקים פרויקט בנגב עבור צה''ל. מקצת הוילות עדיין עומדות בשטח הקרוב לגבול עם שכונה י''א.  עבור הבאר שבעים, הוילות ובעיקר תכולתן, היו בגדר חלום. היו להם מזגני אוויר ומקררים גדולים, מקרני וידאו ושאר מותרות, שרק תושבי צפון אמריקה יכלו להרשות לעצמם. היום הזמנים השתנו והבאר שבעים  כבר לא מסתכלים בעיניים כלות על מכשירי חשמל.

עם הזמן, החלה הבניה בנחל עשן. זוהי שכונה יפה, פופולארית מאוד בבאר שבע, שאולכוסייתה מגוונת. בפארק השכונתי ניתן לראות שרידים לטבע המדברי שפעם אפייין את נחל עשן: מלא חרדונים, שאוהבים לצאת לשמש הבאר שבעית ולא נראים מוטרדים מדי מהעוברים ושבים. חלק מהמקומיים קוראים לפארק המקומי "פארק החרדונים". 

לכידת נחש צפע על ידי לוכד מקצועי. הלוכד משתמש באמצעי זהירות ולאחר מכם, הנחש יישוב לטבע (צילום: יוסי אשכנזי / יוטיוב)

​​​​​​​
בעלי חיים אחרים מתוגררים במקום, אבל הרחק מעין הציבור: עקרבים קטנים, דורבנים וגם נחשים. אלה יוצאים ממחבואם רק אם אבדו את דרכם או שמשהו בלבל אותם או כשהם נוטים למות. "נחשים לא נכנסים לבתים או לגינות סתם כך", אומר לנו הלוכד. "הם מחפשים מקום נוח, בו יוכלו להסתתר: עשבייה גבוהה, חפצים נטושים, דברים כאלה. אם שומרים על הסדר בגינה, אם נקי שם, הנחשים לא יתקרבו. בכל מקרה, אסור להרוג נחשים, זו עבירה על החוק".
מה שנותר הוא להזמין לוכד נחשים מוסמך, עדיף מתוך רשימת  לוכדי נחשים בעלי היתר, בקישור הזה, באתר רשות הטבע והגנים. 

בעיריית באר שבע מסבירים כי "כידוע בחודשי הקיץ הנחשים פעילים בכל רחבי הארץ ויש לנקוט במשנה זהירות ולגלות עירנות. עיריית באר שבע, נותנת מענה בנושא זה במוסדות ציבור ובמרחב הציבורי. במידה וישנו נחש בתחום הפרטי, על התושב לפנות ללוכד נחשים מורשה". הריגת נחש הינה עבירה על החוק. 

בכל מקרה של הכשת נחש יש להניח שמדובר בנחש ארסי ולפנות מיד לחדר מיון. כמו כן, יש ליידע את מוקד החירום של רשוןת הטבע והגנים, שמספרו ​3639*.

​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load