• 26 מאי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

העיר העתיקה בשיפוצים, עסקים נפגעים:''הירידה במכירות פוגעת בכולם''

העיר העתיקה של באר שבע בשיפוצים. הכוונה טובה: רוצים לשדרג ולייפות, אבל בעלי העסקים אומרים שזה נמשך זמן רב מדי והלקוחות פשוט לא באים

השיפוצים ברחוב קק''ל, בעיר העתיקה (צילום: דני בלר)

מדובר באחד המהלכים הגדולים של עיריית באר שבע, אבל גם אחד כזה שעושה כאבי ראש לבעלי עסקים בעיר העתיקה. הכוונה טובה: לשפץ ולשדרג את העיר העתיקה, אחרי עשרות שנות הזנחה. הבעיה: השיפוצים מבריחים את הלקוחות.
בר נחמיאס, שעובד בקיוסק  הצמוד למסעדת "המקסיקני", אומר שאם פעם המקום היה תוסס - היום אנשים בקושי באים: "אני יודע שאחרי השיפוצים יהיה נחמד ויפה, אבל מתי יגמרו את זה, אם כל יום בשעה 15:00 העובדים שעוסקים בשיפוץ חותכים הביתה? באים בבוקר, עובדים קצת וזהו. אני לא יודע אם זה בגלל הרמאדן או שזה השעות שלהם, אבל זה לא נגמר ולנו מתחיל להיות קשה". 
"פעם היה פה מלא בלילה", מספר בר. "אם זה מבלים שיצאו ממועדונים, סטודנטים שגרים באיזור, אנשים שבאים למסעדות ברחוב קק''ל ועוד. עכשיו בקושי מגיעים. אנשים מבוגרים, או מי שנעזר בהליכון, ממש לא יכולים ללכת כאן. אני עצמי מסייע לקשישים שעוברים מפה, שחלילה לא ייפלו". 
"הירידה במכירות פוגעת בכולם. אני עובד פה, אני שכיר פה, אבל אם לא תהיה עבודה, בעל הבית ישלח אותי הביתה. איפה אמצא עבודה בבאר שבע? זו בעיה לא רק שלי, אלא של מי שכל מי שמאבד את העבודה. אז לי יש מזל שיש בעל בית נשמה, באמת איש צדיק, שיודע את המצב, מתיחחס לעבודים שלו כמו אבא, אבל גם הוא צריך להרוויח". 
עבודות התשתית בקק''ל. ''עוזר לקשישים לעבור, שלא ייפלו'' (צילום: דני בלר)
גם בעלי עסקים אחרים באיזור (רחוב קק''ל בואכה באר אברהם וסמוכותיה), מספרים על מצב דומה. קשה לשרוד. מעיין מדייבצקי, בעלת חנות מוצרים למלאכת יד ואומנות, שיגרה מכתב זועם לראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ': "​​​​​​​כשבחרתי להקים עסק בעיר העתיקה ידעתי שזה לא יהיה פשוט. כי להקים עסק בישראל זה לא פשוט, להקים עסק חדש ומקורי בבאר שבע זה לא פשוט. לגרום לבארשבעים להגיע לעיר העתיקה זה לא פשוט", כותבת מעיין.

"אני נאבקת מאבק של עצמאית בישראל וגם נאבקת בעיר העתיקה עם כל הפוטנציאל שיש בה גם לבעלי עסקים (למרות ה... לכלוך הקשה, הזנות תחת כל עץ רענן, בעיית החניה, העדר תאורת רחוב, הריק מ-18:00, שמתמלא באוכלוסיה מפוקפקת ואני אסתפק בזה)
אבל היום הפתעה חדשה! הבוקר החלו ברחוב הפלמ"ח פינת טרומפלדור עבודות ברחוב שמשפיעות קשה על מצב החניה ונגישות ברחוב זאת בנוסף לבעייה הקיימת באזור מאז שיפוץ קק"ל וסביבתו. מדוע לא מעדכנים את התושבים והעסקים על תחילת העבודות, סיבתן ומשך הזמן שייקחו. מצוקת החניה פה קשה גם ככה. אני אישית, מוציאה מידי חודש מאות שקלים על חניה בכחול לבן, שגם ניהייתה נדירה. מדובר בפגיעה קשה מאוד בתושבים ובעיקר בבעלי העסקים בעיר העתיקה שנאבקים ממילא על קיומם באזור עויין. רבים מהתושבים נרתעים מלהגיע לעיר העתיקה והנה נוספה לה עוד סיבה".
השיפוצים בטרומפלדור (צילום: מעיין מדייבצקי)
הכעס של הסוחרים וחששות העובדים, שעלולים להישאר ללא עבודה, מוצדקים לגמרי. עם זאת, העבודות באות לחולל מהפכה של ממש באיזור: לכשיושלמו - ובמנהלת העיר העתיקה משתדלים שלוח הזמנים יוקדם, קק''ל יראה אחרת לגמרי. שדרת האוכל תקורה כך שבחודשי החורף, תהיה לעסקים אפשרות לסגור את הקטע המקורה לנוחות המבלים. יהיה מראה אחיד ואסטתי לכל החנויות. כבר מוחלפות תשתיות מים, ביוב וחשמל לתשתיות מודרניות ומוטמנות. מסעדות והבתי קפה ייהנו מתשתית ומיכל להפרדת שומנים, שאותו מתקינה המנהלת על חשבונה, תנאי הכרחי לקבלת רישיון עסק. זהו פרויקט רחב היקף, בדרך להפוך את העיר העתיקה לעוגן תיירותי ולמקום בילוי ומסחר עבור תושבי באר שבע. במהלך הזה הושקעו מחשבה רבה ומשאבים רבים. עם זאת, לעסקים קטנים, כאלה שאין להם מאגר מזומנים - קשה. במנהלת העיר העתיקה יודעים זאת. בטרם יצאו למהלך, ניסו ללמוד ממקומות אחרים ובעיקר, לזמער את אי הנוחות לסוחרים ולתושבים. 
העסקים כרגיל (צילום: דני בלר)​​​​​​​

ממנהלת העיר העתיקה נמסר בתגובה: "העבודות שהחלו הבוקר ברחוב טרומפלדור פינת הפלמ"ח הינן עבודות נקודתיות ברחובות הניצבים לשדרת קק"ל, המבוצעות על ידי חברת חשמל, במסגרת פרויקט חידוש ושדרוג שדרת האוכל. העבודות צפויות להימשך כשבוע וחצי. אנו מודעים לכך שעבודות מן הסוג הזה הן מורכבות ולכן אנו פועלים על מנת לסיים את העבודות מהר ככל שניתן מול הגורמים הרלבנטיים. במקביל לכך ישנו צוות שעובר בשטח ונמצא בקשר רציף עם בעלי העסקים המקומיים. אנו נמשיך לקדם את הפרויקט יחד ובשיתוף של העסקים באזור - עם הפנים קדימה - להמשך עשיה והתחדשות בעיר העתיקה".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load