• 23 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תחילתה של מלחמת תרבות בב''ש?: העמותה למדינה יהודית נגד הימבוס

בתנועה למדינה יהודית לא אהבו את הימבוס, שמסיע לים בשבתות את הבאר שבעים שאין ברשותם רכב - ופועלים משפטית לביטולו. ומה הבא בתור?

זה היה טוב מדי ושמח מדי, כדי להימשך הרבה זמן: הימבוס, שירות הסעות לחוף הים בשבת, שיצא מבאר שבע בבוקר ומחזיר את הנוסעים אחרי הצהריים, עורר את כעסם של המסורתיים והדתיים בבאר שבע. לאחרונה, קיבלה המארגנים מכתב מהתנועה למדינה יהודית, ארגון המבקש לחזק את חוסנה, זהותה, אופייה וערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית.

הימבוס החל לפעול בבאר שבע בשנה שעברה ונחל הצלחה רבה. הוא שירת משפחות מעטות יכולת, שאין להן רכב פרטי וגם לא כסף עבור מנוי בבריכות השחיה המעטות בבאר שבע. מדי שבת, בחודשי הקיץ, הן נסעו לחוף אשקלון, נהנו מהמים וחזרו לבאר שבע. 
השנה, יש מי משמבקש לשמור על אופיה היהודי של באר שבע ולהפסיק את חילול השבת: "אם רוצים לשנות את המצב, שישנו את החוק", אומר אבישי גרינצווייג, דובר התנועה למדינה יהודית. "אנחנו רוצים לשמור על השבת,  כיום מנוחה. הפעלת אוטבוס בשבת  מחייב אנשים לעבוד בשבת, את כל מי שנותן שירותים מסביב. כואב הלב  שמחללים שבת. על פי חוק, אסור להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. מי שורצהנ לסנוע ברכבו הפרטי, זה עניין אחר".
גרנצווייג אומר כי זו "שאלה עקרונית: האם המדינה מאפשרת לנוח יום אחד בשבוע,  האם מדינה מאפשרת תחרות הוגנת של כלל האזחרים, מאפשרת זכות סוציאלית בסיסית של יום מנוחה או שהיא מאלצת  אנשים לעבוד. זה לא ייגמר הרי באוטובוס פריטי, אלא יימשך במסחר. מי שרוצה בכך, שישנה את החוק. פניננו לשמרד התבחרוה שכבר התחיל לטפל בעניין. ההסעה בשבת היא הפרה מפורשת של החוק".
ממארגני הימבוס נמסר בתגובה: "אנו פועלים לפי חוק, אם רוצים התנועה למדינה יהודית לשנות את החוק, הם למעשה פוגעים בססטוס קוו. נוע תנוע וימבוס פועלים במסגרת אגודה שיתופית. אנו נמשיך לאפשר לכל אדם לבלות את השבת שלו בימי הקיץ".

מלחמת תרבות בבאר שבע? תלוי איך מסתכלים

אמנם בתנועה למדינה יהודית מבהירים שלעת עתה אין עניינים אחרים בטיפולם בבאר שבע, אבל השנה האחרונה רצופה בעימותים שעניינם תרבות, חירויות הפרט, החופש להביע דעה וגם - אופיה של השבת בעיר. רק לאחרונה הושעה סגן ראש עיריית באר שבע, עופר כראדי, אחרי שהצטרף לעתירה גנד קיומה, במוצאי שבת, של חגיגת האליפות של הפעל באר שבע. אמנם החגיגות נערכו כשעה וחצי אחרי צאת השבת, אבל הממסד הדתי בעיר לא היה מוכן למה שהוא כינה "חילול שבת המוני". 
גם גופים ומוסדות בהם מתקיים שיח שאינו עומד בשורה אחת עם הנראטיב השלטוני, מוצאים עצמם תחת מתפקה, בהם הפורום לדו קיום בנגב, שנקרא לבירור בשל חשד לפעילות פוליטית אסורה, לדעת עמותות ימין ואוניברסיטת בן גוריון, שהנשיאה שלה, הפרופ' רבקה כרמי, זומנה לדיון בנכסת שיזם ח''כ בצלאל סוטריץ', בשל תמיכת האוניברסיטה, לטענתו, בשמאל.
גם הקהילה הלט''בית בבאר שבע עומדת בעין הסערה, בשל רצונה לקיים את מצעד הגאווה הראשון בעיר, ב-22 ביוני, אחרי שבשנה שעברה נאסר עליה לצעוד בלחץ חוגים דתיים בעיר. השנה אמור להיערך מצעד לאורך קטע כביש צדדי מאוד קצר, שיסתיים באירוע ברחבת העירייה.

​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load