• 26 מאי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ניסן בן-חמו: "הכוונה שלנו להפוך לבירת הספורט המוטורי בישראל"

בראיון למגזין ברנז'ה, מספר ראש עיריית ערד, עו''ד ניסן בן-חמו, על היתרונות, האתגרים והחלומות, בהם: להיות העיר הראשונה בישראל המפיקה בעצמה את האנרגיה שהיא צורכת

ראש העייריה עו''ד ניסן בן חמו (צילום מסך)

יש לערד משהו משותף עם באר שבע: היא כבר לא העיר שעוברים דרכה בדרך לעיר נופש אחרת, אלא מקום נהדר לתיירים, טיילים, חובבי אומנות ומי שסתם רוצים לקחת נשימה עמוקה מהירוק של העיר והמדבר מסביב. ערד התפתחה מאוד במהלך השנים – היא עיר שיש בה הכל, אבל שמרה על האופי המשפחתי, השליו, תחושה של קיבוץ בשנות השבעים, עם כל היתרונות של מודרניות. ערד היא ערב רב של ותיקים, עולים, חרדים וחילונים, צעירים ובני דור המייסדים החולקים מרחב עירוני יפה, מטופח, מסודר.

עו''ד ניסן בן חמו, הוא ראש העיר הראשון שהינו יליד המקום. פעם הנגב היה מקפצה לפוליטיקאים שהיו מונצחים לתפקיד ראש עיר, בדרך כלל כעוד שלב בקריירה ציבורית בדרך לכנסת. את הנגב מנהל היום דור שנולד כאן (דנילוביץ' בבאר שבע, בני ביטון בדימונה, מיכאל ביטון בירוחם, יצחק דנינו באופקים), מכיר את הבעיות והאתגרים ממקור ראשון ויש לו גם גאוות יחידה וגם דחף להצליח.

בניין עיריית ערד צנוע מאוד, מזכיר חצר קיבוץ בשנות השישים, כולל החתולה הטריקולורית המלכותית שהפכה את המתחם לביתה. בעירייה באים לעבוד, לעשות, ליזום ולהגשים. לא צריך לוקסוס. צריך מזגן במהלך היום, רק בקיץ, הרבה מים קרים יותר מכך, אמונה.

ערד. נוף בראשית ועיר משגעת צילום: איל תמיר

בן חמו נבחר ברוב גדול

עו''ד בן חמו נבחר ברוב גדול בבחירות שנערכו בשנת 2014. הוא יליד המקום בן למשפחה ממקימות היישוב, בוגר בית הספר תיכון אורט בעיר. בשנים 1992–1998 שירת בצה"ל ביחידת דובדבן, והשתחרר בדרגת רב-סרן. הוא משמש כסגן מפקד גדוד במילואים.

בשנים 1999–2001 יצא לשליחות ביטחונית בדרום אמריקה. הוא בעל תואר ראשון במשפטים ותואר ראשון במנהל עסקים מהמרכז הבינתחומי הרצלייה והוסמך כעורך דין. כיהן כיועץ משפטי, סמנכ"ל וחבר הנהלה בחברת סרגון נטוורקס. הוא גר תקופה בגבעתיים, אך החליט לחזור לערד: "בערד, הילדות שלי יכולות לשחק בחוץ ללא חשש. יש פה אווירה משפחתית, תחושה של ביטחון, בכל המובנים".

עם זאת, חלו תהליכים בערד, שהובילו אותה ממעמד סוציו-אקונומי 8 באמצע שנות השמונים, למעמד 4, בימים אלה. הסיבות היו רבות: משינוי במפת התעסוקה בנגב ועד לעזיבתם של בני הדור הראשון, המבוסס.

מתרחש תהליך בנגב, בו לראשי הרשויות נבחרים בני המקום, ילדי המקום, בניגוד לעבר, בו ראשי הערים הונצחו מבחוץ. לדעתך זה משפיע לטובה על האזור?

"אין ספק שיש היום בנגב הזמנות נדירה, עם ראשי עיר צעירים וילידי המקום. יש אווירה אחרת, שמאפשרת שינוי מהותי בתפיסת העולם. ערד מעולם לא הוקמה כעיירת פיתוח. הרעיון היה לבנות עיר חזקה בנגב. בשנת 1986 היינו במצב סוציו-אקונומי, ברמה אחת עם סביון וקיסריה. עם השנים ומכל מיני סיבות, חלק שחיקה במותג".

איך זה קרה לדעתך?

"שתי סיבות: החלטות של השלטון המרכזי להסית תקציבים מהאזור הזה, מה שמאוד השפיע על העיר. הגורם השני הוא היעדר מנהיגות מקומית חזקה, שלא ידעה להוביל לנמל מבטחים. מסיום כהונתו של אברהם בייגה שוחט והלאה, היה גם חוסר יציבות שלטונית".

"בשנים האחרונות קרו פה שני דברים: אם אני מתסכל על יעקב טרנר ורוביק דנילוביץ', שידעו לקחת חוזקות ולהעצים אותן, נוצר כאן התהליך וצמח דור של אנשים שלא באים מעמדה של מסכנות. אנשים אוהבים להתחבר להצלחות. אנשים יצטרפו אלייך אם תשדר להם הצלחה וזה מה שקורה היום. מרגישים קודם כל שינוי בשיח העירוני והמורל היישובי, שמדבר על היתרונות של המקום, שיח חיובי שמתחיל מהמעגל הפנימי".

נואם באירוע. גאוות יחידה בעיר הדרומית צילום: דוברות ערד

אנשים, בסופו של דבר, לא יכולים ללכת למכולת עם שיח חיובי. הם יחפשו תעסוקה איכותית ודיור בר השגה. איזה יתרונות אתה בוחר להציג בפניהם? מהו האתגר המרכזי העומד כיום מול העיר ערד?

"מדובר באתגרים לא פשוטים. לא פשוט להביא תעשייה ולגרום לתושבים להאמין ולחזור לערד. אבל רואים שיש בערד דיור בר השגה, מערכת חינוך איכותית ומגוונת ביישוב יחסית קטן: זה לצד זה פועלים בית ספר דמוקרטי, בית ספר ממלכתי דתי ובית ספר חרדי, עם מגמות ייחודיות כמו תקשורת, בית ספר מנגן ושר, בית ספר למוסיקה".

"בנוסף, בתי הספר התיכון אורט מכשיר עובדים במקצועות מבוקשים, המשוועים לידיים עובדות. לצד מערכת חינוך טובה יש חיי קהילה עשירים ושירותים עירוניים ביישוב כפרי. יש פעילויות עירוניות, כמו למשל טיול משפחות שארגנו לעין גדי".

אחת המכות של הנגב היא עבירות הרכוש, מגניבות רכב ועד פרוטקשן. מה קורה בערד?

"בנושא הזה אנחנו חווים עליות ומורדות, אבל נעשית עבודה מודיעינית משטרתית, מוצבים אמצעי הגנה פיזיים, בערד פועלת יחידת מתנדבים, יש ירידה משמעותית ואנחנו לא רואים אירועים חריגים".

איך מושכים מקומות תעסוקה חדשים לערד?

"מדובר באתגר אמיתי. אני שמח לבשר כי לפני שבועיים חנכנו את מפעל אלביט, שיעסיק 200 עובדים. זוהי הוכחה שניתן להביא תעסוקה איכותית לערד. אנחנו מבקשים להוביל בחדשנות, בפרויקטים מחוללי שינוי, לקחת את החוזקות שלנו ולהעצים אותן. למשל, חונכים באמצע יוני מסלול מרוצים מוטורי חוקי. הכשרנו מסלולי אספלט והכוונות שלנו הן להפוך לבירת הספורט המוטורי בישראל. יש לנו פה מנחת מטוסים ישן, אותו אנחנו מתכוונים לחדש, יצאנו למכרז הפעלה של המנחת, שישמש לתחזוקה של מטוסים קלים ולחניה".

סנובים, באתר כבר נפשתם?

מצפור אופניים. העיר מציעה מגוון פעילויות תיירות מדברית צילום: דוברות ערד

עד כמה ערד מנצלת כיום את הפוטנציאל התיירותי שלה?

"נושא התיירות הוא ייחודי. לפני שנים פעלו פה ארבעה בתי מלון, שחלקם נסגר במהלך השנים. היום אנחנו חוזרים לזה דרך תיירות הבוטיק, כאשר לרשות המבקרים עומדים עשרות צימרים איכותיים ויזם משוויץ, שיקים פה מלון נוסף, למלון יעלים הפועל בעיר".

ערד אינה המקום בו עוצרים לשתות מיץ בדרך לים המלח. מזמן אינה כזו. במרחק חצי שעה נסיעה מבאר שבע, אפשר לבלות לפחות שלושה ימים בעיר הדרומית. קודם כל, האוויר בה נהדר. כשבגוש דן נושמים הדי מים ומזיעים, בערד נהנים מאקלים יבש ואוויר נקי. בלילות הקיץ אפילו קריר בלילה. יש בה קריית אמנים, גלריות, פאבים, מסלולי אופניים ואפשרויות לצאת לסיורים באזור. מלבד מלון יעלים, יש ברחבי העיר חדרי אירוח. בערד רוצים את התיירים מחו''ל, אבל מאוד רוצים את התיירים הישראלים, מה גם שאפשר לבלות יום כיף בערד, אבל הכי כיף – כמה ימים.

"אני רוצה להגשים יעד: להיות העיר הראשונה בישראל, שתושביה צורכים אך ורק אנרגיות מתחדשות. התקנו תאורת רחוב חסכונית, עם חיישנים להפסקת הפעילות ברגע שיש תאורה טבעית, אנחנו גם נכניס פאנלים סולאריים על מבני ציבור. העצמאות האנרגטית יכולה לסייע לעיר להגיע לאיזון תקציבי, כאשר עודפי האנרגיה יימכרו לחברת החשמל והכסף יושקע בעיר. אנחנו רואים את היתרונות של העיר, מייצרים בה הזדמנויות, בהן יכולת עבודה מרחוק".

המתח מול חסידי גור בערד, אינו סודי ואינו חדש. כיצד אתה מתמודד עם זה?

"צריך להבין: 18 אחוזים מתושבי העיר הם מחסידי גור. זה מצב נתון. אבל אני אומר שצריך להכניס לפרופורציות את העניין כולו: אין בערד כבישים סגורים בשבתות, ואפילו יש ארבע מעדניות לא כשרות.

פאב מוזה. חיי לילה בעיר עם האוויר הנקי צילום: דוברות ערד

לדעתי, משילות הינה אחד הדברים היותר חשובים. אתה לא יכול לקיים את העיר כשאתה יושב מול חבל. מי שרוצה להצטרף, צריך להיות שותף מלא בקואליציה. לשמחתי, תושבי העיר הבינו את זה ונבחרתי ברוב סוחף של 71 אחוזים. חסידי גור יושבים באופוזיציה. אם הם רוצים להיות שותפים, אז אלה שותפים מלאים. כשאמרתי את זה אמרו לי שהשתגעתי וינקמו בי על זה, אבל הינה, אני כמעט שנתיים ראש עירייה ולא מתכוון להתקפל.

אני חש אווירה חיובית בעיר ובאזור הנגב כולו. יש לי סגנים וארגון שהוא חדור מטרה, הם מדברים את השפה שלי. החיים בערד יותר נינוחים, באווירה הזו אתה יכול ליצור ייחודיות, אנחנו מנסים לעשות דברים אחרת ולא מפחדים משינויים".

אתה מדבר על חיזוקה של ערד, אבל הממשלה הולכת להקים יישובים חדשים בנגב, זה לא יחליש את ערד?

"יש חשיבות עליונה ליישוב הנגב, אבל הוא חייב להיעשות ביחד עם חיזוקם של היישובים הקיימים, עם השקעה וחיזוק הקיים".

עו''ד ניסן בן חמו בחליפת מרוץ. מסלול מקצועי מוקם בעיר צילום: דורון אורגיל​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load