• 23 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עיריית ב''ש, המשטרה ואנשי הבית הגאה הגיעו להבנות על מצעד הגאווה

הסטוריה בבירת הנגב: לא משטרת באר שבע ולא העירייה מתנגדות לקיום השנה של מצעד הגאווה הראשון בעיר, שיעבור ברחובות וינגייט, שז''ר ויסתיים במסיבה ברחבת העירייה

אירוע הגאווה האחרון שנערך בב''ש, לפני למעלה משנתיים (צילום ארכיון: דני בלר)

מצעד הגאווה הראשון של באר שבע יוצא לדרך, אחרי שהוסרו כל המגבלות וההתנגדויות והושגו הבנות בין עיריית באר שבע, משטרת ישראל והבית הגאה בבאר שבע.
המצעד יצעד לאורך רחוב וינגייט, יפנה לרחוב שז''ר ומשם - לרחבת עיריית באר שבע, שברחבה שלה יערך הפנינג.
באר שבע מקיימת את המצעד הראשון שלה 18 שנה אחרי תל אביב. חודש יוני הוא חודש הגאווה בישראל והוא מצוין בשלל אירועים ברחבי הארץ. 

בכך, מצטרפת העיר באר שבע לערים אחרות בישראל, בהן הקהילה הלהט''בית עורכת מצעדים, בכל עיר בעל אופי שונה. בירושלים, למשל, המצעד יעסוק ביחסי הקרבה בין הממסד הדתי לבין הקהילה. בחיפה, באשדוד ובראשון לציון יערכו מצעדים. בבאר שבע מדובר במצעד בו הקהילה מבקשת נראות ציבורית ושיוויון זכויות. המצעד יתקיים, אחרי שבשנה שעברה קיומו בוטל, בשל מה שהוגדר איומים מוחשיים על חיי הצועדים. העניין הונח לפתחו של בג''צ וברגע האחרון, נערכה הפגנת מחאה ברחבת עיריית באר שבע. האירוע הותיר רושם לא הכי טוב על באר שבע כעיר פלוריסטית.

בבאר שבע התקיימו עד כה מספר אירועי גאווה ברחבת מרכז הצעירים, כולם עברו ללא אירועים חריגים, כאשר תנועות נוער, פעילי ציבור, חברי כנסת וראשי מועצות, בהן ראש עיריית באר שבע, נשאו בהם דברי ברכה. בשנה שעברה, ביטולו של המצעד גרר ביקורת ציבורית רבה. השנה, לא מעט באר שבעים, מתכוונים לנסוע למצעד שייערך ביום שישי בתל אביב.  במשטרה אין התנגדות השנה לקיום המצעד, אם יעמוד בתנאים שיוצבו לו בפגישת עבודה, שאמורה להתקיים בשבוע הבא. 

ראשי שתי הרשימות הדתיות במועצת העיר, עופר כרדי (ראש סיעת ש''ס) והרב גדי מאזוז (ראש סיעת הבית היהודי), אומרים, בשיחה עם ברנז'ה NEWS, כי התנגדותם הינה על כך שמצעד יעבור בשכונות מרכזיות, היכן שיש בתי כנסת. עם זאת, כרדי אומר שלדעתו, לעיריית באר שבע אין קשר או אמירה האם המצעד יתקיים או לא. לדבריו, כל אדם יכול לחגוג אירוע, כל עוד הוא לא פוגע ברגשות אחרים. גם הרב מאזוז, ראש סיעת הבית היהודי במועצת העיר, אינו מביע התנגדות נחרצת לקיום המצעד, כי אם על המסלול שלו, ולדבריו, יעמוד על כך, שהמצעד לא יעבור ליד בתי כנסת.  למשטרה, כאמור, אין התנגדות לקיום האירוע, כל עוד הוא יעמוד בתנאים שיוצבו למארגניו. במשטרה אומרים כי הם עובדים בשתוף פעולה מלא עם אנשי הבית הגאה בבאר שבע וכי אישור המצעד נמצא כעת בשלבים אחרונים. 

קיומו של מצעד הגאווה בבאר שבע היה לסוגיה פוליטית רגישה וכזו המסעירה את דעת הקהל. עם זאת, מסקירת התגובות ברשתות החברתיות, חלק גדול מהקהל אדיש לקיום האירוע, אחרים רואים בו חותמת להיות באר שבע עיר גדולה, המסוגלת לקיים שלל אירועי תרבות וקבוצה קטנה, אשר נוהגת לשון אלימה וחוזרת על המשפטים שוב ושוב בטוקבקים. כשנערך אירוע הגאווה הראשון בבאר שבע, היו מי שאיימו "להבעיר את השטח". כמובן, לא רק שזה לא קרה, אלא שאחריו נערכו אירועים נוספים.
בתחילת השנה אירח ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', בבאר שבע, את נציגי קהילת הלהט''ב מכל הארץ, שבחרו להתכנס בבירת הנגב, לבחור את הנושא המרכזי של המצעדים השנה. במהלך הפגישה אמר דנילוביץ' כי הוא רואה בקהילת הלהט''ב כשוות זכויות בבאר שבע וכי לקחי השנה שעברה הופקו. 
למרות ניסיונות חוזרים ונשנים לקבל את תגובת הבית הגאה בבאר שבע, זאת לא התקבלה עד למסירת הידיעה. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load