• 26 מאי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פסטיבל קולנוע דרום: סרטים מהפזורה הבדואית, לצד מבחר בינלאומי

ב-11 ביוני ייפתח פסטיבל קולנוע דרום - החוגג 15 שנה. תוכנית בינלאומית עשירה, לצד יצירה מקומית מעניינת ואחרת

מאירועי פסטיבל קולנוע דרום (צילום: דוברות מכללת ספיר)

פסטיבל קולנוע דרום הבינלאומי יפתח את הקיץ הישראלי בחמישה ימים  של סרטים והופעות חיות. העיר שדרות הנחשבת לבירת התרבות של הדרום, מובילה כבר למעלה מ-15 שנים את היצירה הצעירה והבועטת שצומחת במכללת ספיר ותהיה המרכז לפסטיבל קולנוע דרום ה-16. בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר יוצר ומפיק את הפסטיבל ויארח יוצרים ואמנים מישראל ומהעולם. השנה, הפסטיבל ממשיך להתפשט והקרנות הסרטים יתקיימו גם באופקים, רהט ונתיבות. הפסטיבל ב-11 ביוני וייערך במספר מוקדים בשדרות, נתיבות ורהט. 

הפסטיבל יתקיים בסינמטק שדרות ובמתחם עיריית שדרות, סינמטק אופקים, סינמטק נתיבות ומתנ"ס רהט. הכניסה לכל ההקרנות וההופעות היא ללא תשלום. ניתן יהיה לבקר במוקדי האירועים ולהגיע לעיר שדרות באמצעות תחנת הרכבת החדשה. 

הפסטיבל מתקיים בתמיכת עיריית שדרות, מועצה אזורית שער הנגב, משרד התרבות, המועצה הישראלית לקולנוע, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, מזרחי טפחות,  הרשות לפיתוח הנגב, מפעל הפיס, קשת ואורבוטק. 

יוזם פסטיבל קולנוע דרום וראש בית הספר לאומנויות הקול והמסך, פרופ' אבנר פיינגלרנט אמר: "זו השנה ה-16 שלנו, וכיאה לגיל נראה שהפכנו למרדניים יותר. בכל שנה אנחנו בוראים את עצמנו מחדש אבל השנה הפתענו אפילו את עצמנו. בואו לרהט, שדרות, נתיבות ואופקים לשבוע של יצירה אחרת ושונה. השנה התמקדנו בקולנוע העומד במרכז המשולש בין אומנות, חברה ופוליטיקה. והקפנו אותו בקרנבל של מופעי מחול ומוסיקה שימשך עד השעות הקטנות של הלילה"

הסרט שיפתח את הפסטיבל הוא סרטו של חיים טבקמן, "אווה", עם אבי קושניר, אפרת בן צור וגיל פרנק, בהקרנת טרום בכורה. סרט מסקרן זה,  סרטו השני של טבקמן מגיע  לאחר סיבוב מוצלח במיוחד של סרטו העלילתי הראשון "עיניים פקוחות" שנבחר להקרנה במסגרת הרשמית "מבט מסוים" בפסטיבל קאן 2009. הסרט עוקב אחר יואל המוכר את עסקיו ומתמסר לטיפול באשתו ניצולת השואה הסובלת ממחלת לב. שיואל עושה סדר במחסן הוא מגלה את סוד מהעבר של אשתו שיהפוך את הטיפול בה והנחנת העבר מאחור למישמה אולי קשה יותר אפילו ממה שחשב.

"המועדון לספרות יפה של הגברת ינקלובה" בבימוי  גלעד שנקר ינעל את הפסטיבל. הסרט קיבץ קאסט נשי מרשים במיוחד הכולל את ליא קניג, קרן מור, חנה לסלאו, רזיה ישראלי, אניה בוקשטיין ולצידם - בתפקיד הגבר - יפתח קליין.  במרכז העלילה נמצא מועדון סודי של נשים שבורות לב שמטרתן הפשוטה היא לנקום במין הגברי. כל זה מתקיים במסגרת "מועדון קריאה" לנשים אפל ואגדתי השואב השראתו מהסיפור ׳האדונית והרוכל׳ של עגנון.

קולנוע דרום. סרטים מקומיים ובינאומיים (צילום: דוברות מכללת ספיר)​​​​​​​

הסרט "מוצא אל הים" של דניאל מן, בהפקת איתי תמיר, יוקרן בהקרנת  טרום בכורה לאחר הקרנת בכורה בברלינלה 2017. הסרט מביא את סיפורו של גבר (גל הויברגר) המחליט שלא ללכת לשירות מילואים בעזה, ועומד בפני צומת דרכים: האם לנסות ולתקן את חייו הקודמים או למצוא דרך להתחיל שוב – אבל במקום אחר. שב לאחר שחוזר לבית שבו גר עם זוגתו לשעבר, ומתגנב פנימה, הוא מגלב מגלה שבעוד שהוא נותר לבדו, היא המשיכה הלאה ומצאה בן זוג אחר לחייה והוא מחליט לזייף פציעה ברגלו כדי לפגוש בבן זוגה הרופא.

במסגרת הפוקוס תתקיים השנה מחווה לאיש קולנוע הבמאי והיוצר פרופ' שבי גביזון, מהקולות החשובים בקולנוע והטלוויזיה הישראלית בשנים האחרונות. גביזון התברך ביצירה בעלת השפעה משקל סגולי יוצאי דופן בקולנוע הישראלי. בחודשים הקרובים גביזון משחרר סרט חדש לאחר יותר מעשור. הפוקוס יכלול סדנת אמן ותוצג מחדש מכלול יצירתו : שורו, חולה אהבה משיכון ג׳, הסודות של נינה ובינג' לילי לסדרה ׳אבדות ומציאות׳.

אוצרת הפוקוס, אילנית סויסה אמרה: "יש הרבה יוצרים ישראלים שראויים לפוקוס, שבי נבחר כי  הוא מצליח לבטא איזה ישראליות חמקמקה דווקא מתוך שמירה על שפה אישית מאוד "גביזונית" בתוך העולם הזה. שבי תמיד ידע לגעת בחומרים נפיצים ולתזמן את השובר שורה המשקפת עבורנו איזה ישראליות שהיא לא בנאלית וצפויה".התכנית הבינלאומית של הפסטיבל תארח השנה כמה מהקולות הייחודיים והחשובים ביותר בקולנוע העולמי. בפסטיבל מגיעים השנה - הבמאי יליד ארגנטינה, ליסנדרו אלונסו, זוכה פרס פיפרסקי בפסטיבל קאן על הסרט " Jauja", בהשתתפות השחקן ההוליוודי ויטו מורטסן. אלונסו הוא אחד מהבמאים המובילים בגל הקולנוע החדש בארגנטינה, יוצר בשפה קולנועית ייחודית, מהורהרת ופילוסופית בתוך מציאות אכזרית ונוקבת לה זכה בשבחים רבים בעולם וכעת מגיע לישראל. לצידו, מתארח איתנו גם הבמאי המקסיקני אמט אסקלנטה, זוכה פרס הבימוי הטוב ביותר בפסטיבל קאן עם הסרט "הלי". כל סרטיו של אסקלנטה השתתפו בפסטיבל קאן. הקולנוע הפיוטי והחושני שלו מצליח לתאר מציאות חברתית של הר געש , כזה הפורץ מתוכו אלימות בלתי נתפסת.

ד"ר ארז פרי אוצר התכנית הבינלאומית אמר: "אנחנו תמיד עם יד על הדופק של הקולנוע העכשווי והאותנטי. כמי שרוצים תמיד להביא את הקולות החדשים של הקולנוע העולמי, בעלי קול ייחודי וסגנון אישי אנחנו עושים זאת תוך מחשבה על איזה קולנוע היינו רוצים לחשוף  לסטודנטים שלנו. אנחנו גאים שהתכנית שהבאנו, המורכבת מה"פריפריה של העולם": אפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית, מובילה ובולטת בפסטיבלים הבינלאומיים בשנים האחרונות ומאמינים כי היא תיתן השראה לסטודנטים שלנו ספיר לפעול באותה הדרך."

בהמשך ישיר, גם השנה יקרין פסטיבל קולנוע דרום גם את תכנית סרטי הגמר של בית הספר לאמנויות הקול והמסך של מכללת ספיר במסגרת "קולנוע דרום החדש", מתוך תפיסה שמטרתה להביא בפני קהל הפסטיבל את הקולות החדשים והייחודיים כל כך הצומחים בספיר שיעצבו את פניו של הקולנוע הישראלי בעתיד הנראה לעין. התכנית חוצה עולמות ותרבויות, וחושפת תפיסה וויזואלית וקולית חדשה בתוך עולם הקולנוע הישראלי.

תכנית האוצרות התיעודית תפתח עם "יזכור למנשייה", בבימויה של ענת אבן המביא את סיפורם של תושבי שכונת מנשייה המנסים לאתר בתוך פארק "צארלס קלור" הירוק לצד חוף הים בתל אביב את המיקום המדויק של הבית ממנו נאלצו לברוח או להתפנות בהוראת השלטונות.  השנה - לראשונה בפסטיבל, במסגרת התכנית התיעודית ייכלל סרט וידיאו-ארט של גיא בן נר עם היצירה escape artist  המצולמת על ידי טלפונים סלולריים. בן-נר החליט לקיים שיעורי וידיאו שבועיים במתקן הכליאה חולות מתוך מטרה ללמד את שפת הקולנוע. מאחר וחל איסור על הכנסת מצלמות למתקן, הסרט צולם על ידי טלפוניים סלולריים.

גיל גולן, בוגר בית הספר לאומנויות הקול והמסך במכללת ספיר יקרין את הסרט "דם חם" על הטבעונית המפורסמת בישראל, זוכת התכנית "האח הגדול": טל גלבוע. הסרט אומנם עוסק במאבק התנועה הטבעונית אך ביתר שאת, על התפתחותה של מנהיגה. ממחלקת פליירים אנונימית עד למובילה התנועה.

כמו כן, יוקרנו הסרטים "נולד בדיר יאסין" של נטע שושני. סרט זה מתעד את הזיכרונות של לוחמי דיר איסין  מהאצ"ל והלחי במקביל לזיכרון של ילד שנולד לניצולת שואה שאושפזה בבית החולים לחולי נפש שהוקם על הריסות הכפר . "השדה" של הרב מרדכי ורדי המספר על פעיל שלום פלסטיני שאיבד את אחיו ויחד עם קבוצת יהודים מההתנחלויות שסביב גוש עציון מנסים ליצור הדברות נדירה וייחודית. "הקיר" בבימוי מורן איפרגן מחבר בין התבוננות שקטה של הבמאית על השגרה של הכותל המערבי לצד פס קול אישי המתאר התמודדות אל מול דכאון לידה ופרידה מבן זוגה.  במסגרת האוצרות התיעודית יתקיימו במהלך הפסטיבל פאנלים עם היוצרים אבי מוגרבי, ענת אבן, מורן איפרגן וגיא בן נר.

לראשונה בפסטיבל תכנית קולנוע מזה"ת באוצרות  קאיד אבו-לטיף, במאי מחזאי ושחקן תיאטרון ויוצר קולנוע עצמאי: אבו לטיף יציג יצירה חדשה ומפתיעה של קולנוע מהכפר מג׳דל שמס. הקולנוע הצעיר הדרוזי מבריק בחושניות שלו לצד ביקורת נוקבת וכאב גדול מול אבדן המסורת. עד היום קיבל קולנוע זה ביטוי בעיקר בפורמים סגורים כיאה לחברה הדרוזית בה תורת הסוד הדתית עוברת: בסוד, בצניעות ובכבוד עם המון חכמת חיים. בנוסף, תתקיים סדנת אמן על קולנוע ערבי עכשווי בהנחיית מייסלון חמוד במאית הסרט המצליח ׳לא פה לא שם'.

אוצר התכנית, קאיד אבו-לטיף אמר: "הדייסה של הקולנוע במרכז כבר נדושה, בפריפריה נמצא עתיד האמנות ועתיד החברה הישראלית. במיוחד בדרום. כשאווירה של שנאה אופפת אותנו, הבשורה של התיאטרון והקולנוע הבדואי והדרוזי הוא להכיר אחד את השני, לפני שיהיה מאוחר. ודווקא עכשיו".

הישובים הלא מוכרים מהפזורה הבדואית שזכו בכבוד המפוקפק לפתוח את מהדורת החדשות חודשים האחרונים יקבלו ביטוי אחר על ידי פרויקט בינלאומי משותף של תלמידי התואר השני של בית הספר לאומנויות הקול והמסך ממכללת ספיר יחד עם סטודנטים מבית הספר לקולנוע הותיק FAMU  מפראג. הפרויקט יציג מקרה בוחן בקולנוע התיעודי על הכפרים הלא מוכרים בפזורה הבדואית ובפרט על אל עראקיב ואום אל חירן, תוך סיפור אישי של הכפרים הלא מוכרים דרך יחסי אב-בן, התנגדות מול השלמה ומסורת מול קריעה.

לתוכנית המלאה של הכנס

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load