• 20 אפריל 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מצעד גאווה בבאר שבע ב-22 ביוני, ''רוח חיובית'' מכיוון העירייה

אירועי חודש הגאווה ייפתחו בשבוע הבא ברחבי הארץ. בבאר שבע שוריין תאריך למצעד, בתקווה שהשנה העירייה תאפשר את קיומו. בבית הגאה אופטימיים מאוד, אחרי התקרית בשנה שעברה

האם השנה יתקיים מצעד בבירת הנגב? (צילום: Ludovic Bertron / CC BY 2.0)

אירועי חודש הגאווה, יתקיימו ברחבי הארץ בחודש יוני. בבאר שבע אמור להתקיים, לראשונה בתולדותיה, מצעד ב-22 ביוני. התאריך שוריין ואף מופיע בעמוד הפייסבוק של הבית הגאה לאחר שהוגשה בקשה מסודרת לעירייה על ידי הבית הגאה בבאר שבע אך "עוד לא התקבלה תשובה סופית, אבל הרוח מהעירייה חיובית", אומר ציון רז, דובר הבית הגאה. 

בשנה שעברה היה אמור להתקיים מצעד בבאר שבע, בדומה לאלה הנערכים ברחבי הארץ: תל אביב, חיפה, ירושלים ואשדוד. המצעד היה אמור להתקיים בנקודה מרכזית בבאר שבע ולהסתיים במסיבת רחוב, כנהוג בערים אחרות. בשנים קודמות קהילת הלהט''ב הורשתה לקיים רק אירועים מתוחמים. רק באירוע האחרון, לפני שנתיים, הגיע ראש עיריית באר שבע לברך את הקהילה ביום חגה. גם פוליטיקאים הגיעו לאירוע, אך אלה ממפגלת השלטון, בהם אחד יליד באר שבע נעדרו בשנה שעברה, דווקא כשקהילת הלהט''ב המקומית הכי הייתה צריכה אותם.

בשנה שעברה הקהילה הייתה צריכה לפנות לבג''צ על מנת לקיים את האירוע, אלא שבידי המשטרה היה מידע מוכמן, על כוונה ברורה לפגע בצועדים ועל פי מקורות שונים, על כוונה לבצע כנגד הצועדים ירי בנשק חם. בסופו של דבר נערכה הפגנה מול רחבת עיריית באר שבע. 

ביטול המצעד בבאר שבע סוקר בהרחבה וההפגנה הועברה בשידור חי באתרי אינטרנט רבים. כמו כן, הודגשה העובדה שבעוד שלא נעצרו חשודים בכוונה לפגע, כן נעצרו או עוכבו לחקירה חברים בקהילת הלהט''ב, בהם קבוצה שהצטלמה ליד חוף הים של באר שבע עם דגלי גאווה. 

בעוד שבבאר שבע קיום האירוע תלוי בהסכמת העירייה, בתל אביב נערכים לעשרות אלפי צועדים, שיגיעו מרחבי הארץ ובחו''ל.

במשרד החוץ הישראלי משתמשים במצעד התל אביבי כדי להציג את ישראל כמדינה פלורליסטית. אל המצעד מצטרפים בני הסגל הדיפלומטי ולא מעט חברי כנסת.
בעמוד הפייסבוק של הבית הגאה מצויין האריך, ללא ציון שם האירוע (צילום מסך)​​​​​​​
בשנים האחרונות גורמים בקהילת הלהט''ב טוענים כנגד המצעד התל אביב כי תורם לתופעת הפינקוואש, שימוש הסברתי בניראות ליברלית לגבי נושאי גאווה כדי להסיט מדעת הקהל העולמית את העובדה שבמקומות אחרים בישראל מצב הקהילה רחוק מלהיות טוב. 

לפחות כלפי חוץ, עיריית באר שבע משדרת פתיחות ואף אירחה, בינואר 2017, את נציגי הקהילות מכל הארץ, שבאו לבאר שבע לבחור את נושא המצעד לשנת 2017 ונפגשו עם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'. עם זאת מדובר במפגש לא מתוקשר, עליו דווח בלעדית בברנז'ה NEWS. בקהילה אף דרגו את באר שבע כעיר הידידותית ביותר ללהט''בים, עד לפרשת המצעד והאיומים לפגע בקהילה.

ראש עיריית באר שבע בפגישה עם נציגי הארגונים הלהט''בים מכל הארץ בבאר שבע. האם יאפשר לקהילת עירו לצעוד?

​​​​​​​אולם מחוץ לעיר הגדולה, מצבה של קהילת הלהט''ב אינו מזהיר. בבאר שבע היא לא נהנית מאותה פתיחות, סובלנות וקבלה כמו במרכז, מלבד בין כותלי אוניברסיטת בן גוריון, בה פועל תא סגו''ל ונערכים בה פעילויות למען ועם הקהילה. המצעד בתל אביב אף נעשה בשתיוף פעולה עם חברות תעופה זרות, המביאות תיירים לעיר (תל אביב נבחרה כעיר הטובה בעולם לתיירות גאה, בשנת 2011), כאשר העסקים המקומיים רושמים פדיונות נאים בחודש הגאווה. ההערכה היא כי המצעד התל אביבי תורם לכלכלת העיר כמה עשרות מיליוני שקלים. כל אורח משאיר בתל אביב בין מאות לכמה אלפי שקלים בקניות, לינה, תיירות ועוד, בהם לא מעט באר שבעים.  

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load