• 25 אפריל 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ח''כ סמוטריץ' ו'אם תרצו' זימנו את נשיאת בן גוריון לבירור בכנסת

נשיאת אונ' בן גוריון, רבקה כרמי, זומנה לדיון מהיר בכנסת, במהלכו ספגה מתקפה מצד ח''כים מהימין, שדורשים לפטר אותה, בשל טענתם להיות המוסד חממת שמאל קיצוני. כרמי השיבה לטענות: ''חדשות מזוייפות וממוחזרות''

אקדמיה תחת חקירה: הדיון הבוקר בכנסת (צילום מסך)

חבר כנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), יזם דיון בוועדת  החינוך של הכנסת כנגד אוניברסיטת בן גוריון והעומדת בראשה, הפרופ' רבקה כרמי, בשל טענתו כי האוניברסיטה תומכת בתנועת ה-BDS וכן, בשל שורת אמירות וכנסים שחברים בסגל האקדמי ערכו לטענתו באוניברסיטה הדרומית. את הדיון יזם סמוטריץ' בעקבות פניה של תנועת ''אם תרצו''. בוועד ראשי האוניברסטאות יצאו כנגד הניסיון להלך אימים על האקדמיה בישראל ואילו חברי כנסת מהימין תקפו את כרמי ואת האוניברסיטה. בין היתר, דורשים להביא לפיטוריה של הנשיאה ושל אנשי אקדמיה המזוהים עם השמאל.  

הדיון נערך בפורום נדיר ומורחב: השתתפו בו נציגי המשרד לנושאים אסטרטגיים, משרד המשפטים, אוניברסיטת בן גוריון, מל"ג, ור"ה, הליגה נגד השמצה, ארגוני סטודנטים, מוזמנים נוספים, משרד ההסברה והתפוצות, משרד ראש הממשלה, משרד החינוך, ות"ת, ור"מ, רמ"א, אוניברסיטאות ומוסדות אקדמים.

"בשנים האחרונות נדמה כי אוניברסיטת בן גוריון הופכת לחממת גידול עבור גורמי דה לגיטימציה הפועלים כנגד צה"ל ומדינת ישראל", כותב סמוטריץ'. "ביחוד ניתן לראות כי קיים שיח גובר של אנשי סגל המצדדים בפעולות כנגד מדינת ישראל. דוגמא לכך היא אמירתו של פרופ' ניב גורדון כי ""הדרך המדויקת ביותר לתאר את ישראל היום היא מדינת אפרטהייד" וכן ד"ר אייל ניר שאמר "אני קורא לעולם לבוא ולשבור לנבלות האלו (פעילי ימין) את המפרקת", כותב ח''כ סמוטריץ' בהקדמה לדיון. 
ח''כ בצלאל סמוטריץ' (צילום: איתן פלד / CC BY SA 3.0)

"התבטאויות אלו של חברי סגל ישראלים חוצות את גבול הטעם הטוב ומקדמות ביקורת וחרמות על מדינת ישראל בעולם. בשבוע האחרון פורסם בעתון "ישראל היום" כי לא רק שהאוניברסיטה משמשת ככר פורה לקידום פעילות BDS כנגד מדינת ישראל, אלא גם מזמינה על ידי אגודת הסטודנטים ומארחת בשטחה קורס צילום אפקטיבי בהפגנות ואירועי מחאה. בהזמנה נכתב כי בקורס ילמדו "לקבל את כל הדגשים החשובים בצילום בסמארט-פון לצילום של אירועים יוצאי דופן כמו מעצרים כדי לקחת את המאבק שלכם/ן עוד צעד אחד קדימה".

"במעשה זה, שמה עצמה אוניברסיטת בן גוריון במקום בעייתי מאוד בה היא כמוסד חינוכי המתוקצב על ידי מדינת ישראל מקדם ויוזם פעילויות שסופם להכתים ולהבאיש את ריחה של מדינת ישראל בזירה הבינלאומית ולקדם פעילויות של BDS  כנגד מדינת ישראל. לאור כך, מבקש ח"כ לקיים דיון דחוף בוועדת החינוך בכנסת וזאת בכדי לבחון את הנושא ואת השלכותיו על פעילות כנגד ה BDS  בארץ ובעולם".

ההתקפות נגד האקדמיה בישראל - לא דבר חדש

האקדמיה בישראל בכלל ומוסדות בנגב בפרט, נתונים בשנים האחרונות תחת מתקפה של גורמים פוליטיים מהצד הימני של המפה, הטוענים כי הקמפוסים הפכו למגרש הפעולה של השמאל הקיצוני. בין היתר, עמדו תחת מתקפה על תערוכות, סרטים או הרצאות או דיונים שנערכו מוסדות כמו מכללת ספיר. טענות כנגד המוסדות הופצו ברשתות החברתיות בתפוצה רחבה, תוך הצגה מידע, לכאורה אמיתי, על אירועים או אמירות. 

עם זאת, לא מדובר בתופעה חדשה: עימותים בין תאי סטודנטים של ימין ושמאל ומול אנשי סגל קיימים עשרות שנים. למעשה, לא מעט פולטיקאים, לימים שרים בכירים בממשלות ישראל, צמחו מתוך הקמפוסים  ולאו דווקא בגלל שהיו סטודנטים מצטיינים. ההבדל במאה ה-21 הוא במכפיל הכוח של הרשתות החברתיות ותרבות ה"לייק". 

תחת מתקפה: אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע (צילום: מיכאל יעקבסון)​​​​​​​
הזימון לדיון של נשיא מוסד אקדמי, במקרה זה פרופ' כרמי, הינו צעד נדיר יחסית. בוועד ראשי האוניברסיטאות ראו את העניין בחומרה:  "וועד ראשי האוניברסיטאות פרסם הבוקר הודעת תמיכה באוניברסיטת בן גוריון והעומדת בראשה : "וועד ראשי האוניברסיטאות מוקיע את המתקפה חסרת התקדים המתנהלת לאחרונה נגד פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסטת בן גוריון בנגב וכנגד אוניברסיטת בן גוריון בנגב, מצד גופים פוליטיים קיצוניים", נאמר במכתב שפורסם הבוקר, לקראת הדיון.  "אנו רואים סכנה גדולה באיומים בהם נוקטים גופים פוליטיים אלו כנגד מוסדות אקדמיים, בניסיון להחדיר ברגל גסה פלויטיזציה למוסדות אלה. אסור שגופים פוליטיים יהלכו אימים על מוסדות אקדמיים במדינה דמוקרטית".

"אוניברסטת בן גוריון בנגב והאוניברסיטאות בארץ בכלל הן אלו שבראש ובראשונה ניזוקות מפעילות ה-BDS, והן שעומדות כבר תקופה ארוכה בנחישות בחזית המאבק נגד פעילות זו בואניברסיטאות בחו''ל". "אותם גופים אינטרסנטיים מוליכים שולל חברי כנסת בניסיונם לפגוע באוניברסיטאות וזאת במקום לאחד איתנו כוחות להילחם בפעילי ה-BDS בחו''ל". 

ו"ר ועדת חינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אמר בפתח הדיון: "מתקומם שיש תופעות כאלה בתוכנו. צריכים לטפל במי שעושה זאת. ארגונים שיוצאים נגד מדינת ישראל יש להוציאם מחוץ לחוק. לא היה לי ספק שהאונברסיטה תומכת בBds. תנועת "אם תרצו" אתם עושים עבודה טובה יש לכם לעשות זאת בחרדת קודש. מי שקורא לפגוע במדינת ישראל, יש להילחם בו."

ח"כ אמיר אוחנה, באר שבעי בעבר, (הליכוד) אמר כי: "הניחוש שלי הוא שעוד מעט נשמע את הביטוי "סתימת פיות". כל חופש בכל דמוקרטיה הוא מוגבל".

ח"כ ענת ברקו (הליכוד) אמרה בין היתר כי: "אני לא יכולה לנתק את מה שקורה ממה שקרה באונברסיטה העברית פסטיבל הנכבה באונבריסטת תל אביב ועכשיו נגיע לאונברסיטת בן גוריון. החופש האקדמאי יקר לליבי. אנחנו כל הזמן מנסים להתמודד עם bds בארץ. יש בעיה באונברסיטת בן גוריון . יש בעיה באמירות של מרצים שאנחנו מממנים אותם. יש השתקה. קוראים לאנשים "גלוחי ראש" ככה לדבר על מדינת ישראל? או לשבור את המפרקת לפעילי ימין? אפשר לתת במה להרבה ארגונים אבל אי אפשר לנצל באופן ציני את המימון הציבורי. יושב כאן מר מייקל גרוס שתורם שנים לאומברסיטה והוא מקבל מכתב למה שהוא מכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ." 

פרופ' כרמי בעדותה בוועדה (צילום מתוך שידור באתר בכנסת)

(לשידור המלא, באתר הכנסת - לצפייה לחצו כאן)תגובת פרופ' רבקה כרמי: הדיון הנוכחי - המתקיים תחת כותרת חסרת שחר ומבזה ומלווה בהסתה פרועה ואלימה נגדי ברשת – אינו מוסיף כבוד ליוזמיו

נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי (צילום: אונ' בן גוריון / CC BY SA 2.5)

פרופ' רבקה כרמי השיבה לטענות, בתגובה ארוכה ומפורטת, שגם הוקראה בדיון, אותה אנחנו מביאים במלואה:

"ברשותך נכבדי, אדוני היו"ר אני מבקשת להקריא דברי מן הכתב. אין בכוונתי לנהל דיון עם מי שאיננו מסוגל לדיון ענייני ותרבותי ומטרתי היחידה מול הוועדה הנכבדה, היא להביא עובדות המדברות כולן בעד עצמן. ביום העצמאות ה 69 למדינת ישראל קיבלתי מכתב מארגון "אם תרצו" הקורא להתפטרותי מתפקידי כנשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

את המכתב, המאשים אותי בתמיכה ב BDS, קיבלתי למחרת יום הזיכרון בו אני מבכה אישית את סבה של בתי שנהרג בקרב לשחרור צפת, את בן דודי כאח לי שנהרג במלחמת יום הכיפורים ועוד חברים קרובים ויקרים. קיבלתי אותו ביום בו אני צופה בגאווה ואהבה במטס חיל האוויר, בחידון התנ"ך, באירוע חיילים מצטיינים בבית הנשיא, בחלוקת פרסי ישראל.

וכך השבתי לכותב במייל קצר ״ביום בו חוגגת מדינת ישראל 69 שנים של פריחה אדירה שכל כולה נובעת מפתיחות המחשבה, מכבוד הדדי, משיח ציבורי מפרה ומרובד, מאומץ והקרבה ולא פחד ורדיפה - מכתבכם מבייש את כותביו״.

בדיוק אותו מכתב הזוי שנשלח אליי ביום העצמאות, שימש לפניית חברי כנסת לבקש דיון מהיר, ובדיוק ביום פתיחת המושב השנתי של חבר הנאמנים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

הדיון הנוכחי - המתקיים תחת כותרת חסרת שחר ומבזה ומלווה בהסתה פרועה ואלימה נגדי ברשת – אינו מוסיף כבוד ליוזמיו.

בעידן של חדשות מומצאות ומניפולציות מכוערות על האמת, ואשר לא אחת גם מכשילות את חברי הכנסת בפעולתם הציבורית, מוטלת עלינו האחריות יותר מאי פעם – להביא את העובדות כפי שהן :

 אין לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב כל קשר לקורס הצילום שהיווה עילה "אקטואלית" כביכול ,לקריאת הדיון המהיר הזה.העובדות: "הקורס פורסם לפני יותר מחודש ימים בלוח מודעות אלקטרוני של עמוד מעורבות חברתית באתר אגודת הסטודנטים, אשר בו מתפרסמים אירועים ופעילויות מכל הסוגים באוניברסיטה ובאזור הדרום בכלל, ובלבד שהם עומדים בשני פרמטרים: שהפעילות אינה מסחרית או כרוכה בתשלום, וכי הפעילות היא חוקית".

אין לקורס הצילום המדובר כל קשר לאוניברסיטה או לאגודת הסטודנטים של האוניברסיטה, והוא גם לא התקיים כלל בשטחי האוניברסיטה.

 אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הינה חוד החנית במאבק נגד תנועת ה BDSהעובדות: "רקטור האוניברסיטה, אנוכי, וחברי סגל רבים מגויסים באופנים רבים ומגוונים למאבק נגד BDS  . פעילות זו כנגד ה BDS, היא עקבית ומתמשכת, ואנו מקיימים אותה בהתמדה משנת 2005 ועד היום, דוגמאות:

2005 – שנתיים לפני לידת "אם תרצו", הוביל הרקטור בתפקידו אז כיו"ר ארגון חברי הסגל האקדמי באוניברסיטאות בישראל משלחת הסברה אשר הצליחה במשימתה כנגד החלת חרם אקדמי בבריטניה.

2007 – נאמתי בלונדון , למען חופש אקדמי ונגד החרם

2012 - יצאתי  במאמר דעה כנגד החרם, Jewish Canadian News

2013 – הופעתי בראיון לשלומי אלדר, על המעבר של החרם מאירופה לארה"ב

2013 – יצאתי במאמר דעה כנגד החרם, Times of Israel

2013 – יצאתי במאמר דעה כנגד החרם אשר יפגע גם באוכלוסייה הפלסטינית, YNET

2014 – הופעתי בראיון כנגד BDS – בפרשת סודה-סטרים

2015 – אב"ג מארחת הרצאה של פרופ' קארי נלסון מארה'ב על תנועת  BDS ודרכי פעולתה, והדרכה כיצד לפעול כנגד החרם.

2016 – הופעתי בראיון נרחב לג'רוזלם פוסט כנגד החרם

2017 – במהלך מבצע "צוק איתן" פירסם ה"לאנסט" כתב העת המוביל בעולם לענייני בריאות, מאמר מכפיש כנגד ישראל. יחד עם עמיתים הבאנו לביקור בישראל של ריצ'רד  הורטון עורך כתב העת, על מנת להציג לו מקרוב את ההישגים העצומים של מערכת הבריאות בישראל ואת היותה מובילה בקנה מידה בינלאומי במתן שירותים שוויוניים לכל אזרחי המדינה.

לפני שבוע השלמנו את המהפך בגישתו של העורך למדינת ישראל , כאשר התארחנו אצל נשיא המדינה לציין את ההישג העצום של הוצאת גיליון מיוחד, ראשון מסוגו של  ה"לאנסט", אשר הוקדש כולו למערכת הבריאות בישראל. אוניברסיטת בן-גוריון היתה מרכזית בהישג זה כאשר פרופ' מרק קלרפילד מהפקולטה למדעי הבריאות שלנו, נבחר להיות העורך האורח של הגיליון.

נושא המלחמה בחרם האקדמי הוא מרכזי עבור אב"ג, והיא המוסד האקדמי היחידי בארץ אשר הסנאט שלו קיבל החלטה המתנגדת לקריאות לחרם אקדמי.

האוניברסיטאות בארץ, ביניהן גם אנו, הן הנפגעות העיקריות מפעילות תנועת ה BDS- והן אלו שעוסקות שנים ארוכות בפעילות הסברה מתמשכת בכל החזיתות.  במקום לסייע להן ולתמוך בהן מוסט כאן הדיון כנגדן.

אני מוחה בתוקף על הניסיון לביזויו של אחד המפעלים הציוניים הכי מובהקים- המתקיים בפעילותה היומיומית של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עובדות: "באב'ג, כפי שידוע לך אישית היטב אדוני היו"ר, בהיותך אחת האישים היותר מזוהים בדאגתם ובמסירותם לפיתוח דרום הארץ (והעיר באר-שבע בפרט) – הפרחת הדרום, קירוב לבבות, פעילות חברתית, דאגה לחלש, פיתוח יוזמות ומקומות עבודה וקיום מחקר ולימוד ברמה בינלאומית- אינם רק סיסמאות ודיבורים. הם מתקיימים בלהט עשייה יום יום, שעה שעה.

זו האוניברסיטה שנטלה על עצמה  מנדט נוסף למחקר והוראה –והוא  העצמה ופיתוח אזורי שכיום הפך למנוע צמיחה לאומי ובינלאומי.

זו האוניברסיטה שהקימה ביחד עם עירית ב'ש פארק הי-טק, שהפך בתוך שנים בודדות לסיפור הצלחה בינלאומי. זהו פקטור מחולל שינוי בהיבטים של כלכלה-חברה ותעסוקה. רק לפני שלוש שנים היו באזור הדרום 100 עובדי הי-טק. כיום ישנם 2000 עובדים (!) והמספר הזה צפוי לשלש את עצמו בשנים הבאות.

מתוך הבנה והכרה של תפקידה המרכזי של אוניברסיטת בן-גוריון כפקטור מחולל שינוי אזורי, החליט ראש הממשלה להקים את המרכז הלאומי לחקר הסייבר בפארק ההי-טק שלנו.

כ-20,000 הסטודנטים, ומספר זהה לכך : 20,000 תלמידים, מבוגרים, ילדים, עולים חדשים – באים בשערי הקמפוס מידי שנה ללמוד ולהתפתח ומקבלים הזדמנות לחוות אוניברסיטה ולרכוש השכלה גבוהה.

זו האוניברסיטה בה  אחוז משרתי המילואים הוא הגבוה במדינה.

ולסיכום: אין מקריות בזימון ה"דיון המהיר" ע'י שלוחי "אם תרצו". זוהי השנה השלישית ברציפות של נסיונות לפגוע באוניברסיטה בשבוע בו מתקיים מושב חבר הנאמנים שלה. שוב ושוב עולות וממוחזרות טענות סרק שאין להן דבר וחצי דבר עם העובדות ,המציאות, והאמת.

מן האוב מועלה שוב ושוב אותו קומץ חברי סגל אקדמי מתוך למעלה מ 850 שאכן, מביע דעתו האישית הפוליטית והערכית באופן פומבי וחותם על עצומות כצפוי וכראוי במדינה דמוקרטית. הם אינם עושים זאת בשם האוניברסיטה שהיא מוסד פלורליסטי רב דעות כמו כל ארגון אחר בישראל ובעולם. וגם אם אישית אני מסתייגת מדעות כאלה ואחרות שמביעים חברי סגל באוניברסיטה אני, כמאמר וולטייר, מוכנה להיהרג על זכותם החוקית לעשות כן. 
יוזמי הדיון - לא תפחידו אותנו, לא תרפו את ידינו ואיש לא ילמד אותנו ציונות ואהבת הארץ מהי. המבחן של המדינה, של כולנו, הוא לא לתת לאיומים ולסחטנות, לפחד ולצרות הדעת, למניפולציות ותככנות – להסיט אותנו ממשימתנו המרכזית בהפרחת המדינה ובהובלתה לשיאים חדשים, בראש ובראשונה על ידי מחקר אקדמי ופיתוח טכנולוגי שהוא אור לעולם כולו.

"את ההידרדרות במדרון החלקלק, בו אנחנו כבר נמצאים, יכולה לעצור רק אמירה אמיצה מוועדה כה חשובה כמו וועדת החינוך של הכנסת, המברכת על תרומתה של אב'ג במאבק ב-BDS ומגנה את הניסיונות החוזרים של ארגון "אם תרצו" לפגוע במוניטין האוניברסיטה הציונית במדינת ישראל תוך שימוש פרוע ברשת בשקרים, איומים, סחיטה רגשית והפחדה".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load