• 20 אפריל 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''מתפקידה של העירייה ככל רשות ציבורית להגן על חופש הביטוי''

סיבוב נוסף במאבק בין עיריית ב''ש לפורום לדו-קיום בנגב: העירייה ביקשה הבהרות באשר לפעילות העמותה במקלט עירוני, אחרי שסיעות הימין בקולאציה העירונית דרשו לסגור את המקום. העמותה: 'המידע נגדנו מסולף'

פעילות במועדון מולתקא בבאר שבע (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של העמותה)

סיבוב נוסף בין המתנגדים לפעילותו של בית התרבות היהודי-ערבי "מולתקא-מפגש" בבאר שבע, לבין אנשי הפורום לדו-קיום בנגב. בזכור, ב-14 במאי, הודיעה חברת מועצת העיר באר שבע, אורטל פרלמן שמואלי יחד עם חברי סיעות ש''ס, ישראל ביתנו והליכוד, ביקשו לאסור על עמותת ''הפורום לדו קיום'' לעשות שימוש במקלט עירוני בשכונה ד' בבאר שבע. חברת המועצה אף דיווחה בעמוד הפייסבוק שלה, כי "המטרה הושגה". בעיריית באר שבע הסבירו מאוחר יותר, באותו יום, כי כל שביקשו הן הבהרות על פעילות הארגון. 

הפורום לדו-קיום בנגב מקיים, מעת לעת, אירועי שיח, הכוללים דיון בסוגיות אזרחיות רגישות. מדובר בדיונים פתוחים, המתפסרמים בעמוד הפייסבוק של העמותה, באופן פומבי ואינם סגורים לקהל. אלא שאפילו עצם הדיון בסוגיות אזרחיות שאינן בקונצנזוס, הוא המעורר את חמתם של התמנגדים.

בעמותה אומרים, כי ביום חמישי ה-11 במאי שלחה עיריית באר שבע מכתב לארגון פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי בטענה להפרת החוזה להקצאת המקלט העירוני בו פועל בית התרבות היהודי-ערבי "מולתקא-מפגש" משנת 2006. הבוקר, שני, שלח עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, מכתב הדוחה את טענותיה של העירייה: "המכתב כולל קביעות נחרצות, כאילו היו עובדות בדוקות, שיש בהן משום לשון הרע חמור כלפי פורום דו קיום בנגב וכלפי הארגונים השותפים לפעילויות שהוזכרו בו. אם לא די בכך הרי שבמקביל לשליחתו לעמותה המכתב מצא את דרכו לכלי התקשורת בתפוצה רחבה, ואילץ את פורום דו קיום בנגב לנסות ולהדוף את הסילופים הכלולים בו. לפני שרשות ציבורית נוקטת בצעד כלשהו מוטלת עליה החובה לערוך בירור יסודי של כל העובדות. לו העירייה היתה טורחת לפנות לפורום דו קיום בנגב ולברר את העובדות, ההתנהלות הפסולה הזו כמו גם הפגיעה במוניטין של העמותה היו נחסכות".

כמו כן, מציינים אנשי העמותה כי מכתב העירייה נוסח לדעתם בלשון בוטה ומכיל תיאור מעוות ומגמתי, לטענתם, של אירועים שהתקיימו בבית התרבות. בנוסף, מודגש העיתוי התמוה של משלוח מכתב העירייה, שכן כבר מחודש נובמבר 2016 מנסים חברי מזכירות פורום דו-קיום בנגב לתאם פגישה עם ראש העירייה, פגישה שנדחתה על ידי העירייה עצמה וקבועה כיום ל-05.07.2017.

לטענת עו"ד דן יקיר, חוסר תום הלב של עיריית באר שבע, שטוענת כי מדובר בפעילות פוליטית אסורה, זאת לאחר שכבר פעלה העירייה בעבר לביטול הקרנת סרט במולתקא-מפגש, ובעקבות פניית האגודה לזכויות האזרח ליועמ"ש הובהר לה כי יש לפרש בצמצום את האיסור על פעילות פוליטית כדי להימנע מפגיעה בחופש הביטוי, וכי האיסור מתייחס אך ורק לפעילות הקשורה במישרין או בעקיפין לפעילות מפלגתית.

במכתב שנשלח לעיריית באר שבע, נטען כי לעירייה אסור להתערב בתכנים של אירועי תרבות המתקיימים במוסדות עירוניים כפי שהבהירה המשנה ליועמ"ש לעיריית באר שבע זה מכבר. יתרה מזאת, מבהיר עו"ד דן יקיר כי: "לא רק שאסור לעירייה לפגוע באירועי תרבות, אלא מתפקידה של העירייה ככל רשות ציבורית להגן על חופש הביטוי ולסייע במימושו. אל לה לשמש מכשיר בידי אלה הרוצים להחניק כל דעה, שאינה עולה בקנה אחד עם דעתם, ובכך להרוס את ערכי היסוד של הדמוקרטיה".

חיה נח, מנכ"ל פורום דו-קיום בנגב: "המולתקא-מפגש פועל מזה 11 שנים בעיר באר שבע ומציע מגוון פעילויות ואירועים לתושבי ותושבות העיר והאזור. מדובר במבנה הציבור היחיד מתוך כ-60 מבנים המוקצים לעמותות, שמוקצה לפעילות יהודית-ערבית משותפת. האירועים בבית התרבות פתוחים תמיד לציבור הרחב, וגם חברי העירייה יכולים להגיע אליהם במקום להתבסס על מידע כוזב המפורסם בתקשורת. אנו דורשים מן העירייה לחדול מיד מן המהלך לביטול הקצאת המקלט, ובכוונתנו להיאבק ביחד להבטחת המשך פעילות המולתקא-מפגש בכל הכלים העומדים לרשותנו".


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load