• 26 מאי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עיריית ב''ש - בצמרת העיריות החזקות בישראל

עם הכנסות שנתיות של 1.45 מיליארד שקלים, העירייה התברגה בין העיריות האמידות בארץ, על פי נתוני דאן אנד ברדסטריט. התושבים ובעלי העסקים? זה כבר סיפור אחר

עיריית באר שבע, אחת החזקות בישראל (צילום: דר' אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי)

עיריית באר שבע מדורגת בראש טבלת העיריות החזקות בישראל, במקום השישי - כך עולה מתנוני חברת דאן אנד ברדסטריט, שדלפו לתקשורת. על פי הטבלה, הכנסותיה של עיריית באר שבע עומדות כעל יותר מ-1.45 מיליארד שקלים לשנה, יותר מלמשל, עיריות חולון ונתניה. עם זאת, למרות גביית המסים והקנסות האגרסיבית, עדיין קיים גירעון של שליש האחוז. אחוז גביית הארנונה בבאר שבע עומד על 93 אחוזים, כמו בתל אביב. 

מדד מעניין בטבלה הוא יחס התושבים לעסקים (כמות העסקים ל-1,000 תושבים). בבאר שבע יש 14.47 עסקים לכל 1000 תושבים. בתל אביב: 3.89 לכל 1000 תושבים. ההסבר לריבוי העסקים בבאר שבע, כפי שניתן לנו בראיון עם מי שהיה מנכ''ל לשכת המסחר בבאר שבע, דורון בוחבוט, הוא היעדר תעסוקה ממשית, יוצרת ומניבה.

באר שבעים רבים, מחוסרי תעסוקה, "פותחים עסק", מבלי לקחת בחשבון את הסיכון של העיר. בבאר שבע הארנונה לעסקים יחסית גבוהה. יותר עסקים נלחמים בבאר שבע על כיסו של הצרכן, שהוא גם במעמד סוציו-אקנומי נמוך יותר (5, אך יש בעיר כיסי עוני בהם הנתון הוא 3). מצד שני, עסקים רבים מתקשים להוזיל מחירים, בשל עלויות תפעול גבוהות ומסוי כבד. על מנת להוציא כסף, העיר צריכה לייצר כסף. באר שבע הפכה לעיר מסחר, עיר להשקעות נדל''ן ועיר קניונים, אך מעט מאוד מקומות תעסוקה ממשיים נפתחו בה ובסביבתה. 

בעוד שבבאר שבע העירייה חזקה, עולה מנתוני דאן אנד ברדסטריט, שפורסמו לא מכבר, שהעסקים בבאר שבע מצויים בסכנת סגירה יותר מבכל מקום אחר בארץ:

מבין הערים הגדולות, בעיר באר שבע אחוז העסקים בסכנת סגירה הוא הגבוה ביותר ועומד על כ-13%. עליה של 0.6% מנתוני אשתקד - כך עולה מנתונים שמפרסמת חברת דן אנד ברדסטריט לקראת מפגש פורום הרשויות המקומיות, שנערך ב-27 במרץ.

"מנתונים שגובשו לקראת פורום ראשי רשויות  נבחן היחס בין מס' התושבים בעיר למס' העסקים, וכן נעשתה בדיקה לפי דירוג הערים המשגשגות (74 ערים מדורגות), באילו ערים אחוז העסקים בסכנת סגירה הוא הגבוה ביותר ובאילו הוא הנמוך ביותר. ניתן לראות כי הנתונים שונים מהותית בין הערים ונמצאים במתאם לגודל העיר – עסקים בערים הגדולות נהנים מחוסן פיננסי גבוה יותר. ניתן לראות מגמה דומה גם כאשר בוחנים את ערי המרכז אל מול הפריפריה, נתון המצביע על הצורך בהפניית משאבים לאומיים לעסקים בצפון ובדרום, הן ברמת התשתיות ושיפור הנגישות והן במתן תמריצים לבעלי העסקים ע"מ להגדיל את היצע העסקים בעיר ועימם את אפשרויות הפנאי והתעסוקה לתושבי האיזור", אמרה אפרת שגב סמנכ"ל פיתוח עסקי דן אנד ברדסטריט ישראל. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load