• 23 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דרמה פוליטית בב''ש: דנילוביץ' שלל את סמכויות סגן ראש העיר כראדי

עופר כראדי היה מחותמי העתירה נגד ראש עיריית באר שבע, בה נטען כי עריכת חגיגות האליפות במוצ''ש יגררו חילול שבת המוני. הפיטורים באים על רקע מתיחות גדולה בין השניים

עיריית באר שבע. דרמה פוליטית (צילום: BASWIM / CC BY 3.0)

דרמה פוליטית בבאר שבע: ראש עיריית באר שבע הודיע, לפני מספר דקות, לסגנו, עופר כראדי, מסיעת ש''ס, כי הוא נוטל ממנו את כל סמכויותיו. המהלך בא על רקע חתימתו של כראדי על העתירה נגד עריכת חגיגות האליפות של הפועל באר שבע במוצאי שבת, כאשר לטענת רבה הראשי של באר שבע, הרב יהודה דרעי שליט''א, האירוע יגרור איתו חילול שבת המוני. 
עוד חתומים על העתירה שני חברי  מועצה מש''ס: שמעון טובול ועו''ד עופר אוחנה. ייתכן, כי על רקע נטילת סמכויותיו ותפקידיו של כראדי, סיעת ש''ס תפרוש מהקואליציה העירונית, מה שלא יפגע בשלמותה: לסיעתו של דנילוביץ' רוב מוחלט במועצה. כיום, האופוזיציה היחידה במועצה העיר היא של סיעת אור של משה ינאי ויסמין פרידמן. 

מדובר, על פי גורמים בחוגי הדתיים, בלא פחות מרעידת אדמה. לסיעת ש''ס בבאר שבע יש השפעה רבה על מהלך העניינים בעיר. הסיעה ידועה בהתנגדותה לקיום מצעד הגאווה, אחרי ששנים הצליחה לתחם את קהילת הלהט''ב לאירוע סגור בעיר העתיקה. בשנה שעברה זכתה העיר באר שבע חשיפה שלילית מאוד, כאשר הורתה על ביטולו של האירוע ובמקומו, נערכה הפגנה, שזכתה לחשיפה רבה בתקשורת הארצית, כאשר גם בירושלים, באשדוד, בחיפה ובערים אחרות, נערכים המצעדים ללא הפרעה. הפעם, רבה של העיר החליט להגיש עתירה, ביחד עם שני חברי מועצה מהקואליציה, שיצאו בגלוי נגד דנילוביץ'.

לא מעטים בבאר שבע הביעו תמיהה על העתירה נגד קיום חגיגות האליפות במוצאי שבת, שעה וחצי אחרי צאת השבת. ברשתות החברתיות, רבים הביעו ביקורת נגד רב העיר, שהוא אחיו של השר אריה דרעי, שהוא שר הפנים והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל. בבאר שבע קיים מזה שנים סטטוס קוו, כשבתי קולנוע, מעדניות לא כשרות, מועדונים, סמעדות קויוסקים ופאבים פועלים ללא הפרעה בשבתות. בעניין הקהילה הלהט''בית, סיעת ש''ס אינה יוצאת כנגדה, כל עוד זו לא מבקשת נראות ציבורית, אלא מסתגרת.

בחוגים בש''ס בבאר שבע הביעו חשש כי נטילת סמכויתיו של כראדי ירחיקו אותם ממוקדי הכוח בעיר: "שמענו על ההחלטה, אנחנו מנסים ללמוד מה זה אומר לגבינו", אמר פעיל במפלגה. פעיל אחר אמר: "קשה להאמין שמפטרים סגן ראש עיר בשל שמירה על קדושת השבת, לא חשבנו שרוביק יעשה דבר כזה. אנחנו בטוחים שהשר דרעי יידע כיצד לפעול".   

לסיעת ש''ס בבאר שבע כוח פוליטי רב, למרות שרק 6 אחוזים הצביעו עבורה בבחירות האחרונות בכנסת. הרב דרעי מכהן כרב העיר באר שבע מזה 20 שנה. רב העיר הוא תפקיד לכל החיים. לא זכור משבר כמו המשבר הנוכחי, בין רב העיר לראש העיר, מה גם שאחיו של רב העיר הוא השר הממונה על ענייניה של באר שבע. 

מעיריית באר-שבע נמסר: ״ביום רביעי שעבר הוגשה עתירה מנהלית כנגד עיריית באר שבע וכנגד ראש העיר באופן אישי, ע"י חברי סיעת ש"ס, סיעתו של סגן ראש העיר מר עופר כרדי. הגשת העתירה הפתיעה את העירייה ולא היתה ראויה בלשון המעטה, לאור ההנחיות וההקפדה המפורשת שנקטה העירייה ועמדה בה שלא לחלל את השבת. העתירה אכן נדחתה על ידי בית המשפט שקיבל את הסבר העירייה באופן מלא.
 
אולם ההפתעה הגדולה יותר היתה לאור זהות העותרים – חברים מהקואליציה. התנהגות והתנהלות חברי הסיעה היתה חציית קו אדום שלא ניתן היה לקבלה. מעולם לא נקטו חברי קואליציה בצעד חריג זה.
 התנהלות זו חמורה, לא רק בגלל עובדת היותה חריגה, כאמור, אלא בעיקר משום שנעשתה בהיחבא ומבלי שהיה למי מחברי המועצה העוז לעדכן את ראש העיר בדבר הכוונות לבצע את המהלך ובטח לעדכן בדבר ביצוע המהלך, לאחר שבוצע.

לא זו בלבד, התנהלות זו מהווה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני.

לאור האמור שלא ניתן היה לעבור לסדר היום בגין התנהלות הסיעה, הודיע ראש העיר לסגנו, מר כרדי, על ביטול ושלילת כל הסמכויות והתפקידים, כפי שהואצלו לו ע"י מועצת העיר, ונטילתן על ידו בחזרה. יובהר כי עופר כרדי נותר סגן ראש העיר, אך ללא סמכויותיו. ראש העיר שוחח באופן אישי עם כל אחד מחברי הסיעה והבהיר את חומרת מעשיהם.״

את תגובתו של כראדי לא היה להשיג, למרות מאמצינו. 


עיריית באר שבע: "התנהגות והתנהלות חברי הסיעה היתה חציית קו אדום שלא ניתן היה לקבלה. מעולם לא נקטו חברי קואליציה בצעד חריג זה.התנהלות זו חמורה, לא רק בגלל עובדת היותה חריגה, כאמור, אלא בעיקר משום שנעשתה בהיחבא ומבלי שהיה למי מחברי המועצה העוז לעדכן את ראש העיר בדבר הכוונות לבצע את המהלך ובטח לעדכן בדבר ביצוע המהלך, לאחר שבוצע. לא זו בלבד, התנהלות זו מהווה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני.

לאור האמור שלא ניתן היה לעבור לסדר היום בגין התנהלות הסיעה, הודיע ראש העיר לסגנו, מר כרדי, על ביטול ושלילת כל הסמכויות והתפקידים, כפי שהואצלו לו ע"י מועצת העיר, ונטילתן על ידו בחזרה. יובהר כי עופר כרדי נותר סגן ראש העיר, אך ללא סמכויותיו".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load