• 25 אפריל 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בגיל 80, ארתור נאלץ לעבוד על מנת לשרוד

באי מרכז אורן מכירים ואוהבים את ארתור, אשר בגיל 80 נאלץ לעבוד במכירת כלי כתיבה על מנת לשרוד. הוא לא לבד: למעלה ממחצית בני ה-65 בישראל חסרי פנסיה

ארתור. בגיל 80 עובד ולא מתלונן (צילום: לירז שלום / פייסבוק)

קוראים לו ארתור. הוא בן 80. הוא עלה לישראל לפני 60 שנה מרומניה. כל יום הוא יושב במרכז אורן, עם דוכן מאולתר, בו הוא מוכר כלי כתיבה. אישתו של ארתור חלתה במחלה קשה והוא מנסה להביא פרנסה הביתה. מצבו הכלכלי החמיר בשנים האחרונות ואין לו ברירה, אלה לצאת לעבוד ולנסות להתפרנס, גם בגיל 80. 

באי המרכז מאוד אוהבים את ארתור ורוכשים ממנו מוצרים כל עת שניתן. "זה שווה ולו רק בשביל לראות את החיוך על פניו". הגולש לירז שלום מבקש מכל מי שיכול, לרכוש ממנו מוצרים. זה עוזר לו ובעיקר, מעלה על פניו חיוך ומפיח בו תקווה. סטודנטים מאוד אוהבים אותו. ארתור מקפיד לבוא למרכז מדי יום ואנשים רוכשים ממנו בחפץ לב. הוא גר בקומה רביעית. בגיל שמונים, הוא מעלה ומוריד את עגלת המכירה שלו בכוחות עצמו, ארבע קומות. עם זאת, לא תמשעו ממנו תלונה. כל מה שהוא רוצה, שאנשים ירכשו ממנו כלי כתיבה. זה מאוד עוזר לו. 

ארתור לא לבד: ללמעלה ממחצית בני ה-65 ומעלה בישראל אין פנסיה. הם חיים מקצבאות ונסמכים על שולחן מחלקות הרווחה וארגוני הסעד. שבירת העבודה המאורגנת, קריסתם של מקומות עבודה וגם ההפרטה הפראית שעברה ישראל מסוף שנות התשעים, הצמיחו דור שלא רק שאינו מקבל את מלוא הזכויות, אלא גדל לתוך חוסר ביטחון תעסוקתי. חוק פנסיה חובה החל על עובדים עצמאיים, חל רק על נישומים עד גיל 55. בעוד עשור, כשעובדים אלה יתחילו לחשוב על פרישה או לפחות, על דרך להאט את הקצב, הם יגלו את המציאות הקשה. העליה בתוחלת החיים תגדיל את אחוז הקשישים בחברה. היעדר הסדר פנסיוני, לדעת ארגונים חברתיים, הוא פצצת זמן. 

קשישים רבים, שיכלו לצאת לגמלאות, נאלצים להמשיך לעבוד, על מנת לשרוד. קצבת הזקנה עומדת על מעט יותר מ-1500 שקלים ליחיד. עולים שהגיעו לישראל ולא צברו חסכון פנסיוני, עובדים שהועסקו בעבודות מזדמנות, אנשים שנפלטו ממעגל העבודה בגלי פיטורים המוניים ומפאת גילם, לא נקלטו שוב במקומות עבודה מאורגנים ומסודרים, ימצאו את עצמם, תוך שנים לא רבות, במצב בו יצטרכו לעבוד על מנת לשרוד. 

ארתור ממרכז אורן. בן 80, קם כל בוקר לעבודה (צילום: לירז שלום / פייסבוק)​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load